Dünya Bankası'nda başkanlık yarışı

Dünya Bankası'nda başkanlık yarışı

Eski Kolombiya Maliye Bakanı Jose Antonio Ocampo, Dünya Bankası Başkanlığı için adaylığını açıkladı.

Ocampo, 30 Haziran'da 5 yıllık görev süresi dolacak ABD'li Robert Zoellick'in yerini almak için Dünya Bankası Başkanlığına aday olduğunu söyledi.

Jose Antonio Ocampo ayrıca Nijerya Maliye Bakanı Ngozi Okonjo-Iweala'nın da Dünya Bankası Başkanlık görevine aday olduğunu ifade etti.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, 16 Şubat'ta 5 yıllık görev süresinin dolacağı 30 Haziran'da görevini bırakacağını açıklamıştı.

Zoellick'in halefini nisan ayında belirlemeyi planlayan Dünya Bankasından yapılan açıklamada, adaylık başvurularının 23 Mart'a kadar kabul edileceği belirtilmişti.

Açıklamada, adaylar arasından "geçmiş performansında liderliğini kanıtlamış", "büyük kuruluşları yönetme deneyimine sahip" ve "kamu sektörünü tanıması" becerisi bulunan üç adayla mülakat yapılacağı ifade edilmişti. Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası bahar toplantılarının yapılacağı 20-22 Nisan'a kadar başkan seçimini tamamlamayı hedefliyor.

IMF ve Dünya Bankası kuruluşlarından bu yana ABD ile Avrupa arasında resmi olmayan anlaşmayla IMF'ye her zaman bir Avrupalı ve Dünya Bankasına ise bir Amerikalı başkanlık etti.

IMF'nin eski başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın cinsel taciz iddialarıyla görevinden istifa etmesinin ardından Fon'a geçen yıl yeni başkan seçme sürecinde başta Çin, Brezilya ve Hindistan olmak üzere gelişmekte olan ülkeler IMF'ye Avrupalı ve Dünya Bankasına Amerikalı başkan seçme geleneğini kırmaya çalıştılar.

Ancak gelişmekte olan ülkelerin bu girişimleri sonuç vermedi ve IMF'nin başına yine bir Avrupalı, Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde seçildi. Gelişmekte olan ülkeler Dünya Bankası başkanlığı için de yine bu geleneği değiştirmeye çalışıyor.

ABD'nin Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nda en büyük oy hakkına sahip olması, kimin başkan olacağına karar vermede önemli avantaj sağlıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS