FED Başkanı: "Ekonomi güçten yoksun"

FED Başkanı: "Ekonomi güçten yoksun"

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ekonomideki toparlanmayı devam ettirmek için hala yeterli harcama ve yatırım olmadığını söyledi.

Bernanke, George Washington Üniversitesi'nde öğrencilere yaptığı konuşmada, tüketici harcamalarının küresel finansal kriz öncesindeki seviyeyle karşılaştırıldığında göreli olarak zayıf olduğunu, ekonomik büyümeye katkı veren borçlanma ve ticaretin düştüğünü belirtti.

FED Başkanı Bernanke, "Tüketici harcamaları iyileşmedi. Kriz öncesine göre hala göreceli olarak zayıf seyrediyor. Ekonomideki büyümeyi sağlayacak talep kaynağından mahrumuz" dedi.

FED'in düşük faiz oranlarının konut sektöründeki talep patlamasına katkıda bulunduğunu düşünmediğini söyleyen Bernanke, FED'in, bankaların hatalı mortgage kredileri olanağı sağlamasında rol oynayan denetim ve düzenlemede yanlışlar yaptığına inandığını kaydetti.

Bernanke, "Birçok banka aldıkları riskleri adamakıllı anlayacak kapasiteye sahip değildi. FED ve diğer banka denetçilerinin bu konuda yeterli baskıyı yapmadığını ve bunun ciddi sorun yarattığını düşünüyorum" diye konuştu.

FED, yüzde 0-yüzde 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını 2014 yılının son çeyreğine kadar aynı seviyede tutacağını açıklamıştı.

Birçok ekonomist, FED yetkililerinin 25-26 Nisan'da yapacağı toplantıda politika değişikliği yapmayacağına ve sadece ekonomideki büyüme daha da yavaşlarsa kredi koşullarını hafifleteceğine inanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS