FED: "İşsizliğin azalması zaman alır"

FED: "İşsizliğin azalması zaman alır"

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, "ekonominin hızlı büyümemesi halinde işsizlik oranının normal seviyeye inmesinin birkaç yıl sürebileceğini" söyledi.

Bernanke, ABC News'e verdiği demeçte, ABD finans sisteminin güçlü ve Euro Bölgesi borç krizi daha az kaygı verici göründüğü için bu günlerde iyi uyuduğunu, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin büyümeye etkilerinin hafif olacağını ifade etti.

İşsizlik oranının hızla düşmeye devam etmesi için ekonominin yeteri kadar güçlü olmadığına işaret eden ve işsizlik oranı için normal seviyenin yüzde 5 ila yüzde 6 olduğunu belirten Bernanke, "Son haberler iyi, ancak ihtiyatlı davranmaya ve bunun sürdürülebilirliğini sağlama almaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Henüz, tam toparlanma yolunda olduğumuzdan tamamen emin olabileceğimiz noktada değiliz" dedi.

Bernanke, "güçlü büyümenin istihdam piyasasındaki iyileşmeyi garanti edeceğini" kaydetti.

FED Başkanı Bernanke, yüzde 0-yüzde 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranında 2014 yılında artış olup olmayacağı sorusuna, "Süre bir garanti değildir, ancak kısa vadeli faiz oranları için bizim en iyi tahminimiz FED'in büyüme görünümüne dayanmaktadır" yanıtını verdi.

Ekonominin nasıl geliştiğini gördüklerini kamuoyuna açıklamaya çalıştıklarını, ekonominin farklı görünmesi, bazı şeylerin güçlü olması ya da çok zayıflaması durumunda planlarını değiştirmek zorunda kalacaklarını vurgulayan Bernanke, "Gördüğümüzden daha hızlı büyüme sağlayamazsak işsizlik oranının yüzde 5 ila yüzde 6 seviyesine dönmesi muhtemelen biraz uzun sürecek, birkaç yılı bulabilir" diye konuştu.

FED'in, yeni bir tahvil satın alma olasılığı dahil ekonomiye destek için daha fazla adım atma seçeneklerini açık tuttuğunu belirten Bernanke, "Bununla birlikte ekonominin gelişimine karşılık vermeye hazır olmalıyız" ifadesini kullandı.

Birçok insan için önemli güçlük oluşturan akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin ekonomi için "aşırı olmayan risk" yarattığını söyleyen Bernanke, istihdam piyasasının güçlenmesinin ve ekonominin sağlığı konusundaki diğer belirtilerin toparlanmaya destek vereceğini kaydetti.

ABD'de aralık, ocak ve şubat aylarında tarım dışı istihdam her ay ortalama 245 bin kişi artarken, geçen yıl eylül ayında yüzde 9 olan işsizlik oranı yüzde 8,3'e geriledi.

Geçen yıl son çeyrekte yıllık bazda yüzde 3 büyüyen ABD ekonomisinin, bu yıl ocak-mart çeyreğinde yüzde 2 seviyesinde büyüyeceği tahmin ediliyor.

FED, yüzde 0-yüzde 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını 2014 yılının son çeyreğine kadar aynı seviyede tutacağını açıklamıştı.

Birçok ekonomist, FED yetkililerinin 25-26 Nisan'da yapacağı toplantıda politika değişikliği yapmayacağına ve sadece ekonomideki büyüme daha da yavaşlarsa kredi koşullarını hafifleteceğine inanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS