Yunan halkı artık uzo içemiyor

Yunan halkı artık uzo içemiyor

Yunanistan ekonomik krizden çıkışın yollarını arıyor. Bu çıkış formüllerinden biri euro'dan çıkıp eski para birimi drahmi'ye dönmek. Ancak uzmanlar "drahmi'ye geçmek felaket olur" diye uyarıyor. Yunan içkisi uzo da kriz tehdidi altında.

Yunanistan'da ekonomik kriz ülkedeki bir simgeyi yok olma noktasına getirdi.

Yunanlıların meşhur içkisi uzo da krize yenik düşmek üzere.

Uzo'yu hayatın kendisi kadar sevdiklerini belirten Yunanlılar, milli içkilerinin dertlerini unutturduğunu söylüyor. Ancak bu gidişle uzo'nun kendisini unutmak zorunda kalacaklar.

İçkilere üst üste getirilen vergiler tüketimi sekteye uğratmış durumda. Yunanlılar 5 yıl öncesine göre uzo tüketimini 3'te bir azalttı.

Efsaneye göre, yüzyıllar önce ilk kez Midilli Adası'nda yapıldı uzo ve zamanla ada ülke üretiminin yarısına ulaştı.

Krizin etkisiyle ülke içinde tüketim düşünce artık uzo üreticileri kurtuluşu Yunanistan'ın dışında arıyor. "Eğer aynı kalitede üretebilirsek dışarıya daha çok satabiliriz" diyorlar.

Hiç bitmeyecekmiş gibi görünen ekonomik krizin en çok konuşulan konularından biri de Yunanistan'ın euro'dan çıkıp çıkmayacağı.

Bazı genç aileler için euro'yu terkedip tekrar drahmi'ye geçmek felaket anlamına geliyor.

Yunanistan Merkez Bankası, drahmi'nin yüzde 65 değer kaybettiğini açıkladı. Ülkede enflasyon yüzde 2'den yüzde 30'a çıktı. İşsizlik oranı ise yüzde 34.

Ekonomi uzmanlarına göre, drahmi'ye geçmek Yunanistan'ı borç krizi içinden daha da çıkılamaz bir hale getirecek. Öyle ki 136 bin işletmenin drahmi'ye geçtikten birkaç sonra iflas edeceğini belirtiliyor.

Drahmi'ye geçişte kar etmesi öngörülen tek sektör ise turizm. Düşük değerli drahma çok daha fazla turisti ülkeye çekebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS