Euro için zaman daralıyor!..

Euro için zaman daralıyor!..

Avrupa Yunanistan'ın ardından İspanya'yı kurtarma operasyonunu ve Euro Bölgesi'nin geleceğini konuşuyor. IMF Başkanı Christine Lagarde'a göre euro'yu kurtarmak için üç aydan az bir zaman var. CNN International'da Christiane Amanpour'un sorularını yanıtlayan IMF Başkanı'na göre, Yunan krizinin çözümü için de siyasi irade gerekli.

Paranın patronu IMF Başkanı Christine Lagarde, Avrupa'nın hatta tüm dünyanın konuştuğu krizin çözümü için dolaylı da olsa takvim verdi:

"Euro'yu kurtarmak için en çok 3 ay var."

Milyarder yatırımcı George Soros'un Avrupa'nın euro'yu kurtarmak için 3 ayı var tahmini soruldu IMF Başkanı'na.

Lagarde, daha dramatik bir tahminde bulundu.

"Çok kısa zamanda yapılması gereken şeyler var. 3 aydan daha kısa bir zaman bu diyebilirim. Bu üç ay sonra her şey ortaya çıkar manasına da gelmiyor. Euro Bölgesi'nin oluşumu zaman aldı. Hala da devam eden bir süreç bu. Euro Bölgesi zamanla değişen iyileşen ve güçlendirilen bir sistem."

Lagarde, Euro Bölgesi'nden çıkma ihtimali konuşulan Yunanistan'la ilgili de doğrudan bir tahminde bulunmadı ama çözüm için hafta sonunda seçime gidecek olan Yunanistan'da oluşacak siyasi iradeyi işaret etti.

İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda, Yunanlıları vergi kaçırmakla suçlayan Lagarde, Atina'da tepkiye yol açan o sözlerine de açıklık getirdi.

"Seçimlerden sonra göreve gelecek hükümetin ülkenin Euro Bölgesi'ne kalması için gereken önlemleri uygulamasını umuyorum. Her şey siyasi kararlılığa bağlı. Yunanistan'a ve halkına saygı duyuyorum. Sözlerim onları gücendirdiği için üzgünüm. Ama vergilerin ödenmesi diğer ülkelerde olduğu gibi Yunanistan'da da çözüm için gerekli bir araçtır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS