Eski IMF Başkanı 1.2 milyon euro'dan vazgeçti

Eski IMF Başkanı 1.2 milyon euro'dan vazgeçti

Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) 2004-2007 yılları arasında başkanlık yapan ve 1996-2004 yılları arasında İspanya Ekonomi Bakanı olan Rodrigo Rato, bir süre başkanlığını yaptığı İspanyol bankası Bankia'dan alacağı 1,2 milyon euro'luk tazminattan feragat etti.

İspanya'nın 4. büyük bankası olarak bilinen ancak gayrimenkul piyasasında uğradığı zararlardan dolayı kamulaştırılıp, hazineden 19 milyar euro'luk yardım talep eden Bankia'nın eski başkanı Rodrigo Rato, bankanın yeni yönetimine gönderdiği bir mektupla tazminatını almayacağını duyurdu.

2010 Aralık ayında getirildiği Bankia'nın başkanlığı görevinden 7 Mayıs'ta istifa eden Rato, 1,2 milyon euro'luk tazminat almasına hak tanıyan sözleşmesindeki bir maddeyi kullanmayacağını açıkladı.

Bankia'nın eski başkan yardımcılarından Francisco Pons da geçtiğimiz günlerde Bankia'dan alacağı her türlü tazminattan feragat ettiğini belirtmişti.

Bankia'daki görev yapan eski yöneticilerin tazminatları İspanyol medyasında ciddi tartışmalara yol açarken, eski yöneticilerinden olan ve daha sonra Valencia bankasının başına geçen Aurelio İzquierdo'nun Bankia'dan 14 milyon euro'yu bulan tazminat alacağı olduğu ortaya çıkmıştı.

İspanyol medyası şimdi, Rato'nun 2011 yılında Bankia'daki görevinden 2 milyon 5 bin euro kazandığına vurgu yaparken, sadece iki yıllık görev için 1,2 milyon euro'luk tazminat almaya hakkı olmasını eleştirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS