Avrupa'da işler giderek karışıyor

Avrupa'da işler giderek karışıyor

Krizdeki Avrupa ülkelerinde işler giderek karışıyor. 28 İspanyol bankasının notu düşerken, Güney Kıbrıs da Avrupa Birliği'nden mali yardım istedi. Kurtuluş için tek çözüm olarak görülen ortak tahville borçlanmaya ise Almanya şiddetle itiraz ediyor.

Avrupa Birliği ülkelerinden ardı ardına kötü haberler gelmeye devam ediyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 28 İspanyol bankasının notunu indirdi.

Moody's ay başında İspanya'nın notunu üç basamak birden indirmiş ve görünümü negatifte bırakarak, üç ay içerisinde yeni not indirimlerinin gelebileceği sinyalini vermişti.

Yapılan incelemeler İspanyol bankalarının 100 milyar euro'dan fazla yardıma ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. İspanya dün Avrupa Birliği'nden yardım almak için resmen başvuruda bulunmuştu.

Öte yandan ay sonunda Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenecek olan Güney Kıbrıs'ta da ekonomik kriz yeni bir safhaya girdi. Hükümet, Avrupa Birliği'nden krizin kontrol altına alınabilmesi için yardım istedi.

Yunanistan'ın borç silme operasyonu nedeniyle 4 milyar euro zarar eden Güney Kıbrıs bankaları, finansman bulmakta zorlanıyor. Ancak Güney Kıbrıs küçük bir ülke olduğu için 10 milyar euroluk yardımın yeterli olabileceği hesaplanıyor.

Bu arada Avrupa'daki krizi yatıştırabilmek için en güçlü silah olarak görülen ortak tahvile yönelik Alman direnişi kırılamıyor.

Almanya Başbakanı Merkel, zordaki ülkelerin borçlanma faizlerini düşürmek için çıkarılması planlanan ortak tahvile Almanya'nın kefil olması anlamına gelen teklife yanaşmıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS