Türkiye küçülme iklimine karşı direniyor

Türkiye küçülme iklimine karşı direniyor

Markit satınalma müdürlerinin imalat sanayi faaliyetleri endeksine göre, Yunanistan eylül ayında imalat sektörü en fazla küçülen ülke oldu.

Endeks, 2009 Ağustos ayındaki kısa süreli bir genişleme dışında, Yunanistan'da imalat sektörünün son dört yıldır art arda küçüldüğünü gösterdi.

Bu kötüleşmenin başlıca nedeni, dış siparişler ve üretimde meydana gelen azalma oldu. Ancak imalat sanayi küçülen tek ülke Yunanistan olmadı.

Eylül ayı rakamları belli olan ülkelerin çoğunda imalat sektörünün küçüldüğü görüldü.

Bunlar arasında Japonya, Euro Bölgesi ülkeleri ve Polonya ve Tayvan gibi yükselmekte olan ülkeler ile kriz sırasında göreceli olsa da iyi durumda olan Almanya ve Çin de bulunuyor.

Hem Çin hem de Almanya'da imalat sanayinin kötüye gitmesinin başlıca nedeni siparişlerdeki azalma oldu.

İkmal Yönetimi Enstitüsü tarafından açıklanan rakamlar, ABD'nin geri dönüş yaptığını gösterdi. Üç ay art arda görülen küçülme sonrası ABD'de endeksin yükselmeye başladığı görüldü.

Ancak ABD için bu pozitif gidişin daha ne kadar süreceği konusunda şüpheler bulunurken, Hindistan, Rusya ve Türkiye'de büyümenin daha sağlıklı olduğu görüldü.

Türkiye'de temmuz ve ağustos aylarındaki düşüşün ardından dışardan gelen siparişlerin yanı sıra iç talepteki artış da bu büyümede rol oynadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS