BIST 120125.95 %0.27
DOLAR 5.9574 0.0191
EURO 6.5325 -0.0179
ALTIN 1571.49 5.63

Uzaydan atlayış Red Bull'u kanatlandırdı

Uzaydan atlayış Red Bull'u kanatlandırdı

Felix Baumgartner, pazar günü ses hızı sınırını aşarak düşerken 24 millik serbest düşüş sırasında başka bir rekor daha kırıldı.

Atlayışa sponsorluk yapan enerji içeceği Red Bull, milyonlarca dolar değerinde reklam yaparak aldığı riskin karşılığını gördü.

Reklam endüstrisi uzmanlarına göre, Baumgartner'ın uzay atlayışının tüm dünya medyasında geniş yer bulması sponsoru Red Bull'a 160 milyon dolar değerinde reklam olanağı sağladı.

Bir reklam uzmanı, Red Bull'un bu atlayışla sadece İngiltere'de 16 milyon dolarlık, tüm dünyada ise 160 milyon dolar değerinde reklam yaptığını söyledi.

Ama atlayışta bir terslik meydana gelseydi ve ölümle sonuçlansaydı bu defa Red Bull markası ölümle tanımlanan bir marka olacak ve büyük bir olasılıkla markalar mezarlığındaki yerini alacaktı.

Kafeinli içeceğini sürat ve macera gibi özelliklerle tanıtmaya çalışan Red Bull, daha önce de reklam kampanyalarında Paris'teki Zafer Takı'ndan motorsikletle atlama ve Londra'daki Thames Nehri'nin birkaç metre üzerinde slalom yapan uçaklar gibi adrenalini yüksek aktiviteleri kullanmıştı.

Pazarlama gurusu Mark Borkowski, Red Bull'un uzay atlayışına sponsor olması konusunda, "Red Bull markası beni tam anlamıyla dehşete düşürdü. Çok az sayıda marka böyle riskli bir işe kalkışabilirdi" dedi.

Red Bull'un böyle tehlikeli gösterilere sponsorluk yapmasının, sahibinin tek bir kişi olup, hisse senedi sahiplerine hesap vermek zorunda olmaması sayesinde mümkün olduğu belirtiliyor.

Red Bull'un sahibi, "başına buyruk" biri olarak nitelendirilen Avusturyalı diş macunu pazarlamacısı Dietrich Mateschitz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS