AB banka denetimi konusunda uzlaştı

AB banka denetimi konusunda uzlaştı

AB liderleri, bankaların denetimini gelecek yıl kademeli olarak üye ülkelerin sorumluluğundan alarak Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) devretme konusunda uzlaştı.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AMB bünyesinde faaliyet gösterecek Avrupa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yasal çerçevesinin 2013 başında hazır olacağını ve gelecek yıl içinde aktif hale geleceğini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da tek elden denetim sisteminin Euro Bölgesi dışındaki ülkelere de açık olacağını bildirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, zordaki bankalara Euro Bölgesi'nin daimi kriz fonu (Avrupa İstikrar Fonu) tarafından doğrudan sermaye takviyesinden önce bankaların tek elden denetlenmeye başlanması gerektiğini söyledi.

Diplomatik kaynaklar, bankalara sermaye takviyesini ülkesinde gelecek yıl yapılacak seçimlerin sonrasına bırakmaya çabalayan Merkel'in bu amacına oldukça yaklaştığını düşünüyor.

Avrupa bankacılık denetleme sisteminin en iyi ihtimalle 2013'ün ikinci yarısında faaliyete gireceği ve tüm bankaları kapsamasının 2014 başında gerçekleşeceği belirtiliyor.

Bu arada, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, zordaki İspanyol bankalarına sermaye takviyesi için Euro Bölgesi Kurtarma Fonu'na başvurmayı şimdilik düşünmediklerinin işaretini verdi.

Rajoy, liderlerin 10 saati aşkın toplantısından çıkarken yaptığı açıklamada, "(İspanya'nın başvurusu) Bu konuyu kimse gündeme getirmedi" dedi.

Yunanistan kredisi


AB liderleri Yunanistan'ın acil ihtiyaç duyduğu 31,5 milyar euroluk kredi dilimine onayı maliye bakanlarına bıraktı.

Brüksel'de toplanan AB zirvesinden yapılan açıklamada, Atina ve troykanın (AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) uygulanan mali programı güçlendirecek politikalar konusunda anlaşmaya yaklaşması memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, Euro Bölgesi maliye bakanlarının troykanın raporunu bekleyip gerekli kararları alacakları bildirildi.

Hükümetin taahhütlerini hayata geçirme kararlılığını ve Yunan halkının bu yöndeki çabasını öven AB liderleri, kemer sıkmaya ve gelirleri artırmaya yönelik önlemlerin ve yapısal reformların ilerletilmesini ve uygulamanın hızlandırılmasını istedi.

Kamu sektörünün etkinliği, özel sektörün rekabet gücünün ve yatırımlarının artması için bunların gerekli olduğu kaydedilen açıklamada, "Bu şartlar Yunanistan'ın yeniden büyümesine izin verecek ve Euro Bölgesi'ndeki geleceğini güvence altına alacaktır" ifadesi yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS