Fransa, "Yunanistan'sız euro"nun hesaplarını yaptırmış

Fransa, "Yunanistan'sız euro"nun hesaplarını yaptırmış

Fransa'nın, 2011 yılında Yunanistan'nın euro'dan çıkma ihtimaline karşı olası hesapları büyük bir gizlilik içinde yaptırdığı ortaya çıktı.

Eski Ekonomi Bakanı François Baroin, "Kriz Günlüğü" adlı kitabında, Yunanistan'ın euro'dan çıkma ihtimali ve Euro Bölgesi'nin dağılmasının başta bankacılık sektörü olmak üzere Fransız ekonomisine vereceği zararları hesaplamak için bakanlıkta gizli bir şekilde araştırma yaptırdığını itiraf etti.

Kamuoyu ve basının tahminlerine rağmen Fransa'da ilk kez eski bir bakan, bu konuda resmi bir çalışma yapıldığı bilgisini kamuoyuyla paylaşmış oldu.

Baroin, Euro Bölgesi'nin zor günler geçirdiği 2011 yılında Yunanistan'ın borçlarının yüzde 50'sinin silinmesinin düşünüldüğünü de ifade etti.

Kasım ayında yayımlanacak olan ve L'Express dergisinde bazı önemli bölümlerine yer verilen kitapta Baroin, bakanlığının, Yunanistan krizinin domino etkisi yaratarak, Euro Bölgesi'nin tamamına yayılması ihtimaline ilişkin tüm hesaplarını büyük bir gizlilik içinde yaptığını yazdı.

François Baroin, kitabında, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasının Fransız bankacılık ve sigortacılık sektörüne olacak etkisiyle Euro Bölgesi'nin dağılması ihtimaline karşı olası zararların ayrıntılı bir şekilde hesaplandığını kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS