Yunanistan tahvil geri alım programını başlattı

Yunanistan tahvil geri alım programını başlattı

Yunanistan borç yükünü azaltmak üzere tahvil geri alımı programını başlattığını bildirdi.

Yunanistan Kamu Borç Yönetimi Kurumu (ODDİH) sitesinde yer alan açıklamada, gönüllü tahvil geri alımı programının başladığını, ihalede teklif toplama süresinin 7 Aralık Cuma günü Londra saati ile 17.00'de sona ereceğini bildirdi.

Açıklamada, tahvillerin alım fiyatının en az yüzde 30,2, en yüksek yüzde 40,1 olarak belirlendiği belirtildi.

Yunanistan'ın program için en fazla 10 milyar euro harcayacağı ifade edilen açıklamada, anlaşmanın 17 Aralık'ta tamamlanacağı kaydedildi.Yunanistan'ın borçlarının GSYH'ye oranını 2020'de yüzde 124 seviyesine düşürmeyi amaçlayan planın bir parçası olan program, Yunanistan'ın geciken kredi dilimini alabilmesi için önem taşıyor.

2013 yılında yüzde 4,5 küçülme

Öte yandan Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yorgos Provopulos'un bugün parlamentoya sunacağı Para Politikası raporunda, gelecek yıl GSYH'nin yüzde 4-4,5 küçüleceği tahmini yer aldı.

Raporda, Ulusal Kalkınma Planına ihtiyaç bulunduğu vurgulanırken, ekonomik kalkınmanın ülkenin önünde bulunan zorlukların üstesinden gelmesi için en önemli etken olduğu kaydedildi.

Ekonomik krizin şu ana kadar Yunan ekonomisine çok büyük zarar verdiğine işaret edilen raporda, son 5 yılda GSYH'nin yüzde 20 küçüldüğü ve küçülmeye devam ettiği, işsizliğin yüzde 8'den yüzde 25 çıktığı ve yükselmeye devam ettiğine dikkat çekildi.

Yaşam standardının azalmaya devam ettiğine vurgu yapılan raporda, bunun yanında rekabetteki iyileşmenin ilk belirtilerinin de gözlemlendiği dile getirildi.

Raporda, 2013 yılı sonunda, 2001'den itibaren yaşanan maliyet rekabet gücü kaybının yüzde 30'unun iyileşeceği bildirildi.

Raporda, banka sisteminin sağlamlaştırılması için önemli adımlar atıldığı ve 6 bankanın sağlamlaştırıldığı, kalan bankaların ise birleşme sürecinde oldukları kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS