Otomotiv sektöründe üretim geriledi

Otomotiv sektöründe üretim geriledi

Otomotiv sanayinin geçen ay toplam üretimi, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında, otomobil üretimi ise yüzde 9 oranında geriledi. Bu ayda, toplam üretim 84 bin adede, otomobil üretimi ise 47 bin adede indi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, ocak ayında üretim minibüste yüzde 29, otobüste yüzde 12, küçük kamyonda yüzde 9, oranında arttı, midibüste yüzde 11 ve kamyonette yüzde 8 oranında azaldı, büyük kamyonda ise değişiklik olmadı.

Geçen ay sanayinin toplam üretimi önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8 oranında azalarak 84 bin adede, otomobil üretimi ise yüzde 9 azalarak 47 bin adede düştü.

Ticari araçlar ve özellikle ÖTV artışına maruz kalan hafif ticari araçlarda, 2011 yılı son aylarında başlayan talep azalması, 2012 yılı Ocak ayında da ihracattaki daralma ile birlikte üretimi olumsuz etkilemeye devam etti. Bu dönemde, traktör üretimi ise yüzde 35 oranında artarak 3 bin 767 adede çıktı.

Pazar daraldı

Bu yılın ocak ayında toplam pazar, 2011 yılı aynı ayına göre yüzde 35 oranında azalarak 31 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı ayda otomobil pazarındaki düşüş yüzde 29 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 29 binden 21 bin adede geriledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS