Eşi vefat eden kadına ilk maaş nisanda

Eşi vefat eden kadına ilk maaş nisanda

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nisan ayından itibaren eşi vefat etmiş kadınlara iki ayda bir ödenecek şekilde aylık 250 lira, yani iki ayda 500 lira ödeneceğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Artuklu Üniversitesi'nde düzenlenen Büyüyen Türkiye, Güçlenen Kadınlar Programı'na katılarak bir konuşma yaptı.

Anayasa, yasa, mevzuat değişikliği ve genelgelerle engelleri kaldırmanın, yolları açmanın gayreti içinde olduklarını ifade eden Erdoğan, eğitimde, sağlıkta ve diğer alanlarda uyguladıkları sosyal politikalarla kadınları her açıdan desteklediklerini, yaşamlarını kolaylaştırmak, refah standartlarını yükseltmek için çözümler ürettiklerini söyledi.

Erdoğan, bu amaçla yeni bir uygulamayı daha başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bakın şimdi yeni bir uygulamayı başlatıyoruz. Daha önce duyurmuştuk, eşi vefat etmiş ve ihtiyaç içinde olan hanım kardeşlerimizi tespit ettik ve artık bu hanım kardeşlerimize düzenli nakdi ödeme yapmaya başlıyoruz. Bu kapsama giren eşi vefat etmiş ve ihtiyaç sahibi olan şu anda 150 bin hanım kardeşimiz bulunuyor.

16 Şubat'ta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tüm sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bir genelge gönderdi. Şu anda başvurular alınıyor. Nisan ayından itibaren de artık eşi vefat etmiş kadınlara iki ayda bir ödenecek şekilde aylık 250 lira yardımı ödemeye başlıyoruz. Yani iki ayda 500 lira vereceğiz, aylık 250 lira. Ödemeler iki ayda bir yapılacak. Bu yeni uygulamanın da hanım kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS