Kavunun kilosu 30 kuruşa düştü

Kavunun kilosu 30 kuruşa düştü

Mersin'in Silifke ilçesinde, örtü altında ilk hasadı mayıs ayında yapılan kavunun kilosu 2 liradan 30 kuruşa kadar düştü.

İlçenin Atayurt beldesinde, 2 yıl önce domatese alternatif ürün olarak 2 dönüm arazide üretimine başlanan kavunun hasadı, örtü altında 15 dönüme ulaşırken, fiyatların 30 kuruşa kadar düşmesi üreticiyi üzdü.

Kurtuluş köyünde örtü altında ilk defa kavun üretimi yapan çiftçi Halit Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, serada daha önce domates üretimi yaptığını, bu yıl ilk defa alternatif ürün olarak kavun ektiğini kaydetti.

Bir kavunun ortalama 2 ila 4 kilo geldiğini ifade eden Can, "Çıtırex" cinsi kavunun büyüklüğü, aroması ve lezzetiyle ilgi gören bir ürün olduğunu belirtti.

Bir dönüm seradan 10 tonun üzerinde kavun hasat ettiklerini vurgulayan Can, fiyatların 30 kuruşa kadar düşmesinin ise kendisini üzdüğünü söyledi.

Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ise ilçe genelinde 50 dönüm arazide dikimi yapılan kavundan 100 ton ürün hasat edildiğini, bunun 15 dönümünün örtü altında yetiştirildiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS