Boyner YKM'nin yüzde 63 hissesini aldı

Boyner YKM'nin yüzde 63 hissesini aldı

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, Boyner YKM'nin yüzde 63 hissesinin Boyner Büyük Mağazacılığa devredilmesini sağlayacak anlaşmayı imzaladıklarını bildirdi.

Boyner Büyük Mağazacılık'ın Edition Hotel'de yeni atılımlarını kamuoyuna açıkladığı basın toplantısında Boyner, 60 yıllık geçmişiyle sektörünün en köklü kuruluşlarından YKM Giyim ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş'nin yüzde 63 oranındaki çoğunluk hissesini satın almak için anlaştığını belirtti.

Boyner ve YKM markalarının bundan sonraki hayatlarında burada olduğu gibi yan yana ve dostluk içinde yollarına devam edeceğini ifade eden Boyner, "Bu sabah, Türkiye'nin ilk çok katlı, çok kategorili markalar zinciri olan YKM'nin yüzde 63 hissesinin Boyner Büyük Mağazacılığa devredilmesini sağlayacak anlamayı imzaladık" dedi.

Boyner, satış işleminin Rekabet Kurumu'nun onayının ve sözleşmede yer alan ön şartların yerine getirilmesinin ardından tamamlanacağını söyledi.

YKM'nin alımında finansmanın şirket öz kaynağı ve uzun vadeli banka kredisiyle sağlanacağını söyleyen Boyner, YKM'yi 190 milyon TL'lik bir yatırımla aldıklarını ifade etti.

Boyner, sözlerine şu şekilde devam etti:
"Türkiye'de gıda dışı perakendecilik sektöründe böylesine değerli ve adres haline gelmiş bir tarihi markayla yollarımızı birleştirebilmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Boyner Büyük Mağazacılık olarak, kentlileşen, ihtiyaçları çoğalan, daha fazla satın almak isteyen harcanabilir gelirindeki artışı en bilinçli şekilde değerlendirmek isteyen tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için, farklı müşteri segmentlerinde ve lokasyonlarda büyüme stratejisi uyguluyoruz. Bu bağlamda, sektörümüzde birçok ilki uygulamış, ki bunların arasında ilk bayi sistemini kurmak, tüketicilerine taksitli alışveriş fırsatı sağlamak, ilk mağaza kartı sunmak da var."

YKM mağazaları ile birlikte büyümenin hedeflerine ulaşmak için yürüyecekleri yolu daha da kısaltacak gibi göründüğünü dile getiren Cem Boyner, "YKM ile Boyner Büyük Mağazacılık'ın ciddi anlamda birbirlerini tamamladığını düşünüyoruz. Onların oldukları yerlerdeki konumları bizim yıllardır bakıp 'ah keşke' dediğimiz konumlardı. YKM ile Boyner cennetteki bir evlilik gibi mükemmel bir resim çıkarıyor" diye konuştu.

"Hem şirketimiz hem de sektörümüz açısından büyük bir adım"


Boyner Büyük Mağazacılık Üst Yöneticisi (CEO) Aslı Karadeniz de, perakende sektöründeki en büyük satın alma işlemlerinden birine imza attıklarını kaydederek, "Boyner Büyük Mağazacılık uzun zamandır bir yandan organik büyümesini başarıyla sürdürürken, bir yandan da satın alma yoluyla büyüme stratejisine hız kazandırmayı hedefliyordu. Hem şirketimiz hem de sektörümüz açısından büyük bir adım olan bu anlaşma ile konsolide net satışlarımızın ve net satış alanımızın yüzde 70 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz" görüşlerini aktardı.

Karadeniz, sektörde bugüne kadar farklı bölgelerde, farklı müşteri gruplarına hizmet veren bu iki büyük markanın güçlerini birleştirmesiyle, çalışanları ve hissedarları için çok daha büyük değerler yaratabileceklerini belirterek, her iki markanın güçlü yanlarının birleşeceğini ve hızla büyüyeceğini kaydetti.

Boyner Büyük Mağazacılık'ın satın alama işlemiyle mağaza sayısını ikiye katlarken, Türkiye'nin 20 iline daha ulaşarak toplam 47 ilde hizmet vereceklerini dile getiren Karadeniz, "İki dev markanın 2011 yılı sonu toplam konsolide cirosu 1 milyar TL'yi aşıyor. Boyner'in 3 bin, YKM'nin 2 bin kadar çalışanı var. Toplamda ise 5 bin kadar çalışan sayısı olacak. YKM'nin 65, Boyner Büyük Mağazacılık'ın 68 mağazası bulunuyor. Boyner Büyük Mağazacılık, 2011 yılında 132 bin metrekare net satış alanı ve 660 milyon TL ciroya ulaştı. YKM ise 116 bin metrekare net satış alanı ve 455 milyon TL ciroya sahip" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS