Dokunan yandı! 74 kişiye AIDS testi...

Dokunan yandı! 74 kişiye AIDS testi...

Muğla'daki kazada ölen genç HIV'li çıktı. Yardım eden 74 kişi, AIDS testine alındı.

Muğla’da 16 Şubat Perşembe günü İbrahim Taşlı (22), sevgilisi Neslihan Ay (19) ile birlikte arkadaşından emanet aldığı otomobille Yılanlı Dağı Devetaşı mevkiine manzara izlemeye gitti. Dönüş yolunda Taşlı’nın kullandığı otomobil virajı alamayıp yaklaşık 200 metrelik uçurumdan yuvarlandı.


Otomobilden fırlayan iki gençten Neslihan Ay, olay yerinde hayatını kaybetti. Ağır yaralanan İbrahimTaşlı ise kurtarma ekipleri tarafından sedyeye alınarak hastaneye kaldırıldı. İbrahimTaşlı, Muğla Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yoğun bakıma alındı.


Taşlı’nın dün sabah saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine gencin ailesi organ bağışına karar verdi. Taşlı’dan alınan kan örneklerinde yapılan incelemede, gencin AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü taşıdığı tespit edildi. Tahlil sonuçları herkesi şaşkına çevirdi.


74 kişiden örnek alındı


Hayatını kaybeden gencin HIV virüsü taşıdığı tespit edilince, olaya müdahale eden ekipler ile hastanede yaralıya ilk müdahaleyi yapan kişiler tek tek belirlendi. Tespitlerin yapılmasının ardından hızlı bir şekilde 74 kişi kan örneği alınması için hastaneye çağrıldı. Bunun yanında Taşlı’nın ailesi ve yakınlarından da kan örnekleri alındı.

Aralarında polis, itfaiye ve sağlık görevlilerinin bulunduğu 22 kişiden alınan kan örneğinde HIV virüsüne rastlanmadı. Bu kişilerin 1.5 ay sonra bir kez daha kan vermeleri gerektiği belirtildi. 


Bu arada ilk tahlillerde HIV virüsü taşıdığı tespit edilen Taşlı’dan ikinci kez kan örneği alındı. Kesin sonucun bu tahlilin sonrasında ortaya çıkacağı, diğer görevlilerin kan örneklerinin önlem amaçlı alındığı öğrenildi.


Kadir Tamer / Habertürk


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS