Kadın vekiller kürtaj için ne dedi?

Kadın vekiller kürtaj için ne dedi?

Kürtaj tartışması hız kesmeden devam ediyor ama, kameraların karşısında açıklama yapan kadınlardan çok erkekler. CNN Türk, kadın siyasetçilerin ve uzmanların görüşlerini aldı.

Günlerdir açıklama yapan erkekler. Peki ya kadın siyasetçiler kürtaj tartışmasında hangi tarafta? Kadının seçme hakkı mı bebeğin yaşam hakkı mı?


Sadece ülkedeki ekonomik koşullar değil. Kürtaj yasağının karşısında duran CHP'li Aylin Nazlıaka'ya göre bir kadın mecbur kalmadıkça zaten kürtaj yaptırmaz. CHP'li vekil "Tecavüze uğrayan doğursun devlet bakar" mantığına da tepkili. MHP'li Ruhrsar Demirel de önceliğin istenmeyen gebelikleri önlemeye verilmesi gerektiğini  savundu.


Ama Ak Partili Türkan  Dağoğlu'na göre  bazı istisnalar dışında kürtaj yasaklanmalı. O istisnalara da ailelerle birlikte etik kurullar vermeli. Çünkü ailelerin bir kısmı çocuğun ölmesini değil yaşamasını istiyor. Çocuk dowm sendromlu da olsa! Dağoğlu, yasakla merdivenaltı uygulamaların artmayacağını tersine kadınların isteğe bağlı kürtaj yaptıramayacakları için bilinçleneceğini savundu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS