BDP'li eski vekil için yakalama kararı

BDP'li eski vekil için yakalama kararı

Şırnak, Bingöl ve Diyarbakır'da 2008-2010 yılları arasında katıldığı bazı etkinliklerde yaptığı konuşmalar nedeniyle yargılanan BDP eski Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır hakkında, mahkeme, "yakalama emri" çıkarttı.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Bayındır, katılmadı.

Cumhuriyet Savcısı, sanık Bayındır hakkında yakalama kararı çıkartılmasını mahkemeden talep etti. Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından "Sanığın savunması alınmamış olduğundan, alınmasına yönelik olarak hakkında 'yakalama emri' çıkartılmasına" karar verdi.

Mahkeme ayrıca, sanığın savunmasının bizzat yargılamanın yapıldığı mahkemece alınması gerektiğinden, mahkemenin görev alanı dışında yakalanması halinde "yol tutuklaması" yapılarak, en kısa sürede mahkemede hazır edilmesini de kararlaştırdı.

48 yıla kadar hapis istemi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Bayındır'ın 2008-2010 yılları arasında katıldığı 7 ayrı etkinlikte suç unsurunun tespit edildiği belirtilerek, TCK'nın "Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", 7 kez "Terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan toplam 48 yıla kadar hapsi isteniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS