Yunan Dışişleri'nden Türkiye'ye uyarı

Yunan Dışişleri'nden Türkiye'ye uyarı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayınlayarak Türkiye'de Yunan ve Hıristiyanlık anıtlarının olması gerektiği gibi korunmadığını duyurdu. Bildiride Türk otoriteler gerekli önlemleri almaya davet edildi.

Özellikle İstanbul'un Çatalca bölgesinde SİT alanı sayılan Bizans Mezarlığı'nın iyi korunmadığı için sistematik olarak talan edildiği ve bu konuyla ilgili defalarca Türk otoritelere uyarıda bulunulduğunun belirtildiği duyuruda buna rağmen yağmanın sürdüğü belirtildi.


Geçtiğimiz günlerde Sultanahmet Bölgesi'nde SİT alanı içinde yer alan Bizans Sarayı kalıntıları üzerine inşa edildiği anlaşılan 5 yıldızlı otele de gönderme yapılan açıklamada bu durumun Rumlar tarafından tepkiyle karşılandığı belirtildi.


Açıklamada ayrıca Yunanistan'daki Ortodoks topluluğunun Ayasofya'nın camiye dönüştürüleceğine dair derin endişeleri olduğu anlatıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ulusal ve dini simgelerinin korunması ve muhafaza edilmesininin gerekliliği vurgulandı.

Bildiride Yunan ve Hıristiyanlıkla ilgili eserlerin korunması yönünde Türk yetkililer gerekli önlemleri almaya davet edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS