Hiç ölmemiş gibi

Hiç ölmemiş gibi

Ölümünün 3. yıldönümünde Michael Jackson, rekor kırmaya devam ediyor. Sanatçının "Thriller" albümü başta olmak üzere tüm eserleri 60 milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı.

25 Haziran 2009'da hayatını kaybeden Michael Jackson'ın ölüm yıldönümünde yine dünyanın dört bir yanında özel anma etkinlikleri düzenleniyor.

Fakat asıl ilginç olan, efsanevi sanatçının halen yaşıyormuşçasına sahibi olduğu satış rekorlarının çıtasını yükseltiyor olması.

Zira albüm satışlarının internetten yasadışı eser indirme furyası yüzünden tükenme noktasına geldiği böylesi bir dönemde, Jackson'ın albüm ve DVD'lerinin halen bu denli yüksek rakamlarda satış kaydetmesi şaşırtıcı.

Sanatçının kült albümü "Thriller", 50 milyonun üzerinde satarak tüm zamanların en çok satan albümü olmuştu. Jackson'ın hayatını kaybettiği 2009 yılından bu yana, Thriller'ın satış rakamı 150 milyona yaklaşarak erişilmesi neredeyse imkânsız bir hâsılata ulaştı.

Keza yine ses getiren Jackson albümlerinden olan ve 40 milyonun üzerinde satan "Bad", son üç yıl içinde 80 milyonluk baraja ulaşmış durumda.

Michael Jackson'ın ölümünden kısa süre sonra piyasaya çıkartılan ve tüm video kliplerinin derlendiği "Vision" seti de 10 milyona yaklaşan satışıyla Jackson bereketinin bir başka örneği.

Ünlü müzisyen ve yapımcı Quincy Jones, ivme kazanarak artmaya devam eden bu satışları sanatçının hayran kitlesinin eşine az rastlanır sadakatine bağlıyor. Hayranlarının internetten ya da diğer korsan yollardan edinmek yerine orijinal baskılı, kartonetli yasal ürünleri tercih ettiklerini söyleyen Jones, "Derme çatma imajlar ve kopyalarla Michael'a asla ihanet etmeyecek kadar özel bir dinleyici kitlesi söz konusu. Emin olun böylesi bir vefayı gösteren benzer bir kitle daha yok" sözleriyle teorisini keskinleştiriyor.

Müzik endüstrisine yön veren uzmanlar da Jones'a benzer yorumlar yapıyor. Ondan farklı olarak, koyu Michael Jackson hayranı olmamakla beraber koleksiyon meraklısı olan kitlenin de bu satışlarda ciddi pay sahibi olduğu görüşündeler.

Sektörün uzmanları, Jackson'a ait eserlerin internet korsanlığından etkilenmiyor olmasını, içeriklerinin renkliliği, ambalaj ve grafik tasarım noktasındaki özenlerinden kaynaklandığını da önemle vurguluyorlar.

Michael Jackson'ın "Bad" albümünün piyasaya çıkışının 25. yıldönümü nedeniyle hazırlanan özel bir set de eylül ayından itibaren müzik marketlerdeki yerini alacak.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS