Japonlar "Gangnam"ı kıskandı!

Japonlar "Gangnam"ı kıskandı!

Güney Koreli rapçi PSY'nin birçok ülkede ortalığı ayağa kaldıran şarkısı "Gangnam Style" Japonya'da kuşkuyla karşılandı. Şarkının başarısının ardından pis kokular geldiği açıklamalarına Güney Kore'den yanıt geldi: "Bir ilkokul öğrencisinin kıskançlığı ve haseti içindeler."

Aslında K-pop denilen Kore müziği Japonya'da yoğun ilgi görüyor. Ancak Gangnam bu ilgiden nasibini alamadı. Japonlar'a göre şarkının başarısının ardından pis kokular geliyor.


Birleşik Krallık müzik listesinde 1. sırada olan, BBC Chart'ta 3. sırada yer alan, ABD Bilboard Chart'ta da 1 numarayı gören şarkı Japon iTunes Chart'ta ancak 30. sırada yer alabildi.


Japon müzik bloglarında Gangnam Style'ın başarısının ardında bazı sahtekarlıkların yattığı iddia ediliyor.


Gangnam'ın YouTube'daki izlenme sayısı 530 milyonu geçmiş durumda. Japonların iddiasına göre bunun sebebi Güney Koreliler'in "bu klibin otomatik olarak izlenmesini sağlayan" botlar kullanmış olmaları.


Yani iddiaya göre aslında klip kişiler tarafından değil, bilgisayar programları tarafından izleniyor, böylece şarkının izlenme sayısı sürekli artıyor.

GANGNAM STYLE.. DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Japonların bir kısmı da Güney Koreliler'in şarkının YouTube sayfasını sürekli F5'le refreshleyerek yani yenileyerek izlenme sayısını artırdığına inanıyor. 


Japonya'da iddialar o kadar ileri gitmiş ki, Japon müzikseverler Gangnam Style şarkısına "F5 Style" demeye başladılar.


Japonlar'ın bu iddiaları Güney Koreliler'in pek de umrunda değil. Ancak Kore'deki bir araştırma enstitüsü olan KWRI, Kore popüler kültürünün dünyada yayılmasının bazılarını rahatsız ettiğini ve komplo teorileriyle bunu baltalamaya çalıştıklarını söyledi.

MANGAL STYLE... DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN 


Kurumun başkanı Han Koo-Hyun, Japonları kastederek "Bir ilkokul öğrencisinin kıskançlığı ve haseti içindeler" dedi.


Bir başka iddiaya göre ise Japonlar, PSY'nin Gangnam Style'ın Japonca versiyonunu yapmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradılar ve bu dedikoduları yaymaya başladılar. Genelde K-pop şarkıcıları en iyi şarkılarının Japonca versiyonlarını da yapıyorlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS