"Kampüste Senfonik Akşamlar" Turnesi başlıyor

"Kampüste Senfonik Akşamlar" Turnesi başlıyor

Doğuş Grubu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ana sponsorluğu kapsamındaki “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesinin üçüncüsünü Ege Bölgesi’ndeki üniversitelerde gerçekleştiriyor.


Doğuş Grubu, 2007 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzaladığı bir protokolle başlayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ana sponsorluğu kapsamında, CSO ile 2009 yılında ilkini gerçekleştirdiği “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesini bu yıl yine farklı Anadolu şehirlerine taşıyor.

CSO’yu bugüne kadar gitmediği Anadolu’daki illere götürerek, bu illerde bulunan üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına klasik müziği sevdirmeyi hedefleyen turne, bu yıl 6 ilde gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz yıllarda oldukça ilgi gören ve bu yıl 10-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek turnenin durakları; Afyon Kocatepe Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Denizli Pamukkale Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Muğla Üniversitesi olarak belirlendi.

Çoksesli evrensel sanat müziğinin Türkiye’de yaygınlaştırılması için çeşitli projeler üreterek klasik müziğin daha fazla insan tarafından tanınıp sevilmesini hedefleyen Doğuş Grubu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ana sponsorluğu kapsamındaki “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesinin üçüncüsünü Ege Bölgesi’ndeki 6 üniversitede gerçekleştiriyor.

Dünyada bugüne kadar kesintisiz devamlılık sağlamış, en eski senfoni orkestralarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Doğuş Grubu ve üniversiteler işbirliği ile 10-18 Kasım tarihleri arasında 6 şehirde düzenleyeceği birer konserle Ege üniversitelerindeki gençler ve bu şehirlerdeki klasik müzik tutkunları ile buluşacak. 

Doğuş Grubu üçüncü yılına giren projeyle, klasik müziği Türkiye’deki tüm gençlere sevdirmeyi ve uzun vadede bu müzik türüne ülkemizde hak ettiği önemi kazandırmayı hedefliyor.

CSO bu yılki turneye Ege’den başlıyor...
10 Kasım’da Afyon Kocatepe Üniversitesi ile başlayacak “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesi, 11 Kasım Pazar günü Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi’nde, 13 Kasım Salı günü ise Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde devam edecek. CSO, 14 Kasım tarihinde Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde, 16 Kasım’da Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde konserlere devam edecek ve 17 Kasım’da Muğla Üniversitesi’nde vereceği konserle turneyi noktalayacak.

Cihat Aşkın ve İdil Biret CSO ile sahnede

Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhuriyet Senfoni Orkestrası; Afyon, Isparta, Burdur ve Denizli konserlerinde ünlü keman sanatçısı Cihat Aşkın’a, Aydın ve Muğla’da ise dünyaca ünlü piyanist İdil Biret’e eşlik edecek

Hedef 6000’in üzerinde öğrenciye ulaşmak

Konserlerin yapılacağı illerin seçiminde öncelikle ilde mevcut bir senfonik orkestranın olmaması ve o ili CSO’nun yakın geçmişte veya şu ana kadar hiç ziyaret etmemiş olması gibi kriterlerin dikkate alındığı “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesi ile bu yıl 6000’in üzerinde öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Konser salonu yenilenmesi ile başlayan destek devam ediyor

Yürüttüğü sayısız projeyle Türkiye’de kültür-sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kasım 2007’de imzaladığı bir protokolle Aralık 2007’de “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Teknik İyileştirme Projesi’ni başlatarak CSO’nun ana sponsoru oldu.

Bir yıldan daha kısa bir sürede, Eylül 2008’de projenin tamamlanmasının ardından bina, 10 Ekim 2008 tarihinde sezon açılışı ile yeniden müzikseverlerle buluştu. İyileştirme projesi dahilinde yürütülen çalışmalar, binanın içinden çevre düzenlemesine kadar pek çok alanı kapsadı ve yaklaşık 10 milyon TL bütçeyle tamamlandı.

CSO’ya verdiği fiziki iyileştirme desteğinin ardından kuruma olan desteğini sürekli hale getirmeye amaç edinen Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu’ya taşımak ve buradaki gençlere klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesini hayata geçirmeye karar verdi.

2009 yılında Konya, Niğde ve Gaziantep illerini kapsayan ilk turne ile 2200 kişiye; 2010’da Kars, Erzurum, Rize, Giresun ve Trabzon’daki konserlerle 5500 kişiye ulaşan Doğuş Grubu, geçtiğimiz yıl turneyi Hakkari’ de yaşanan terör saldırıları sebebiyle erteleme kararı almıştı. 

Grup, bu yıl ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ turnesi ile 6 ilde çok daha fazla gence ve klasik müziksevere ulaşmayı hedefliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS