Yunanistan, Eurovision'da "Afrodizyak" ile yarışacak

Yunanistan, Eurovision'da "Afrodizyak" ile yarışacak

Eurovision yarı finallerinde ülkelerin temsilcileri birbiri ardına belirleniyor. Yunanistan, İsveç, Romanya, Portekiz ve Moldova Eurovision Şarkı Yarışması'nda kendilerini temsil edecek şarkıları açıkladı.

Eurovision Şarkı Yarışması yarı finalinde Yunanistan'ı seçmelerde favori gösterilen Eleftheria Eleftherio temsil edecek. Şarkıcı, "Afrodizyak-Aprodisiac" adlı parçasıyla yarışacak. Eurovision Şarkı Yarışması'nın Bakü'deki yarı finalinde yarışacak parçalar birbiri ardına belirleniyor. Yunanistan'da düzenlenen "Ellinikos Telikos 2012" seçmelerinde izleyici oylaması ve jürinin ararı yarı yarıya rol oynadı.


Maria Kozakou ve Giorgos Frantzeskakis'in sunuculuğunu yaptığı gecede Eurovision Şarkı Yarışmasında Yunanistan'ın geçen yılki temsilcisi Loucas Yiorkas, "Watch My Dance" adlı parçasını seslendirdi.


Seçmede, Dora "Baby I'm Yours", Cassiopeia "Killer Bee", Velvet Fire "No Parking" ve Eleftheria Eleftheriou da "Aphrodisiac" adlı parçaları seslendirdi. Seçmelerde Dimitris Stassos, Mikaela Stenström ve Dajana Lööf'ün bestesi "Aphrodisiac" galibiyetle ayrılan parça oldu.


Yarı finalde şanslı görüldü


Eurovision Şarkı Yarışması'nın resmi internet sitesinde görücüye çıkan "Aphrodisiac" adlı parça, dinleyici tarafından beğenildi. Yarışmada şans tanınan parçayla ilgili bazı olumsuz yorumlar da yapıldı. Sitedeki dinleyici yorumlarından bazıları şöyle:


-Tebrikler Eleftheria, başarılı olacağından eminim.
(Markouli-Avustralya)


-Müziği ve ritmi beğendim. Bu seçiminiz için tebrik ederim. İyi şanslar.
(Jelena13-ABD)


-2008 yılından bu yana aşama var. 2009 ve 2011 yıllarındaki parçaları
sevmemiştim. Aslında 2010 yılındaki şarkı da iyiydi ama bu çok güzel.
(Shi95-İngiltere)


-Bence İsveç birinci, Yunanistan da beşinci olur. (Bastante-Belarus)


-Çok iyi parça. Her ne kadar parçalar seçmelerde canlı seslendirilmese
de... Performansını beğendim. (Kostassgr)


Türk dinleyici de beğendi


-Tebrikler, iyi seçim. (Turkey-Azerbaijan 91-Türkiye)


-Ben sevmedim. Alışılmış ve ilgi çekici değil. Hayal kırıklığına uğradım.
(Broliukas-Litvanya)


-Üzgünüm, sıfır puan (FelixTheCat-İngiltere)


-Bence iyi. Ama geçen yıl Loucas Yiorkas daha iyiydi. Geçen yılki parçayı
gerçekten çok sevmiştim. İşi şanslar komşu. CanNr1-Almanya-(dinleyici Türk)


-Ülkeme iyi şanslar diliyorum. Koreografiyi değiştirmelerini umarım.
(George Athens-Yunanistan)


-Tebrikler Eleftheria. Parçan ve sen çok güzelsin. Bakü'de iyi şanslar
diliyorum. (KristofferNorway-Norveç)


İsveç'i Loreen temsil edecek


Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsveç adına Loreen, "Euphoria" isimli parçasıyla yarışacak. İsveç'in Stokckholm'deki Globen Arena'da gerçekleştirilen "Melodifestivalen" adlı ulusal seçmesinde jüri ve İsveçliler, temsilciyi belirledi. Victor M. Escudero'nun imzasını taşıyan parça, 5 hafta süren bir maratonun ardından İsveç'in Eurovision şarkısı olma hakkını elde etti.


Lisa Miskovsky'nin imzasını taşıyan "Why Start a Fire?" ve Rockabilly'nin "Baby Doll" adlı parçalarına şans tanınan seçmelerde "Euphoria", 10 parça ile yarıştı. Loreen, şovuyla izleyiciyi fethederken, en yakın rakibini 70 puan geride bırakarak 268 puan elde etti. Loreen'in parçası da Eurovision Şarkı Yarışması'nın favorileri arasında gösteriliyor.


Romanya adına Mandinga


Yarı finallerde Mandinga, "Zaleilah" adlı parçası ile Romanya'yı temsil edecek.


Üç aşamalı maratonun ardından ülkesini temsil etme hakkını kazanan Mandinga'nın şarkısı, Simon Storvik-Green tarafından bestelendi. Mandinga, 15 parça ile süren kıran kırana mücadelesinin ardından seçmelerden zaferle ayrıldı.


Seçmelerde Mandinga'nın parçası "Zaleilah" 22 puan, Şun-ta'nın şarkısı "Electric Fence" 19 puan, Catalin Josan'ın seslendirdiği "Call My Name" ise 18 puan elde etti.


Portekiz'den "fado"


Üç başarılı yılın ardından geçen yıl finale çıkamayan Portekiz, bu yıl final şansını Filipa Sousa ile arayacak.


"Festival Da Cancao 2012" adlı seçmelerde Victor M. Escudero'nun imzasını taşıyan "Vida Minha" ile yarışan Sousa, yarı finallerde "fado" türündeki parçasıyla sahne alacak. 19. yüzyıldan bugüne kadar uzanan "fado", UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" listesine alınmıştı.


Yarışmada Moldova adına Pasha Parfeny, "Lautar" adlı parçasıyla yarışacak. Şarkı, 21 parça arasında 22 puan alarak Eurovision Şarkı Yarışması'na gitme hakkını kazandı.


Eurovision Şarkı Yarışması finali, 22 Mayıs'ta Bakü'de gerçekleştirilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS