31. İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı

31. İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı

Bu yıl 31 Mart - 15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 31. İstanbul Film Festivali'nde 200'ün üzerinde film gösterilecek.

Bu yıl 31'incisi düzenlenen İstanbul Film Festivali, 20'nin üzerinde bölümde 200'ün üzerinde filmden oluşan programının yanı sıra ünlü konuklar, usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, ustalık sınıfları ve konserlerle dolu iki hafta vaat ediyor.

Festival programında 2011 ve 2012'nin yeni yapımlarından sinemanın unutulmaz klasiklerine ve usta yönetmenlerin başyapıtları yer alıyor.

Festivalde, İKSV'nin 40. yılı için hazırlanan "Sinema ve Müzik" başlıklı bölümün yanı sıra "Devrimin Filmini Çekmek", "Yunanistan'da Neler Oluyor?", "Bir Çin Sinema Geleneği: WuXia", "Aile İçinde" gibi yeni bölümler ve Mark Cousins'in "The Story of Film: An Odyssey/ Filmin Hikâyesi: Uzun ve Maceralı Bir Yolculuk" adlı 15 saatlik filminin özel gösterimi dikkat çekiyor.

Sinema onur ödülleri

31'inci İstanbul Film Festivali, 30 Mart Cuma gecesi Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı'nda düzenlenecek açılış töreniyle başlıyor.

Açılış töreninin ardından, festivalin Sinema Onur Ödülü'nü almak üzere İstanbul'a gelecek Terence Davies'in "The Deep Blue Sea / Aşkın Karanlık Yüzü" filmiyle, festival resmen başlayacak.

Aynı gece sinemanın beş önemli ismine İstanbul Film Festivali'nin Sinema Onur Ödülü takdim edilecek. Ödüller bu yıl Türkiye'den, sinemaya imza atan dört büyük isme verilecek: Yönetmen Ali Özgentürk, Türk Sineması'nın unutulmaz oyuncuları Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe ile Türkiye'nin ilk kadın sinema eleştirmeni Sevin Okyay.

Ayrıca festivalde bu yıl, 2011–2012 sezonunda yapımı tamamlanan 12 film, Ulusal Altın Lale ödülü için yarışacak.

31. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını yönetmen, senarist, şair ve yazar Murathan Mungan üstlenecek.

Altın Laleler ve İstanbul Film Festivali'nin diğer ödülleri sahiplerini, 14 Nisan Cumartesi gecesi Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı'nda gerçekleştirilecek kapanış töreninde bulacak.

Bu afiş olay olmuştu

Festivalde gösterilecek olan "The Players / Sadakatsizler", aralarında Artist ile Oscar'lar dahil ödül sezonunu kasıp kavuran Michel Hazanavicius ve Jean Dujardin'in de bulunduğu yedi Fransız yönetmen tarafından çekilen sadakatsizlik temalı kısa filmlerden oluşuyor.

Oyuncu kadrosunda ise Guillaume Canet, Sandrine Kiberlain, Mathilda May gibi Fransız sinemasının ünlü isimleri yer alıyor. Filmin afişi tepki üzerine Fransa'da bilboardlardan kaldırılmıştı.

Biletler 5-15 TL

İstanbul Film Festivali biletleri 17 Mart Cumartesi günü saat 10.00'da satışa çıktı.

Festivalin gösterimleri geçen yıl olduğu gibi Beyoğlu'nda Atlas, Fitaş 1 ve 4, Beyoğlu, Pera Müzesi; Nişantaşı'nda City's ve Kadıköy'de Rexx olmak üzere yedi salonda yapılacak.

Festivalde bilet fiyatları; tam 15 TL, öğrenci ve 65 yaş ile üstü sinemaseverler için ise 9 TL olacak.

Festivalde hafta içi gündüz seanslarındaki indirimli fiyat uygulaması bu yıl da devam edecek; hafta içi gündüz seansları yalnızca 5 TL olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS