Türkiye "Çocuklar" filmiyle katılıyor

Türkiye "Çocuklar" filmiyle katılıyor

Mısır'ın başkenti Kahire, bu yıl beşincisi düzenlenen, 22 Avrupa ülkesinden 26 film ve 30 animasyon filmi gösteriminin yapılacağı "Kahire Avrupa Film Panoraması" festivaline ev sahipliği yapıyor.

Türkiye;nin de Boşnak yönetmen Aida Begic "Çocuklar" (Djeca) adlı filmiyle katılacağı festival 3-9 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.


Yapımcı ve aynı zamanda festivalin organizatörü Marianne Khoury, yaptığı açıklamada, "Çocuklar" filminin Türkiye, Bosna, Almanya ve Fransa ortak yapımı, uzun metrajlı bir film olduğunu söyledi.


Khoury, Cannes Film Festivali jüri özel ödülü ve Saraybosna Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödüllerini kazanan filmin Bosnalı iki yetim çocuğun ahlaki değerlerini yitirmiş bir toplum içerisindeki hayat hikayelerini anlattığını ifade etti.


Khoury filmle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Film, Bosnalı Müslümanlar'ın savaş sırasında yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Yönetmenin kullandığı gelişmiş ses teknolojileriyle silah ve patlama sesleri en güzel şekilde veriliyor. Bu seslerin çocukların psikolojisine yaptığı etkiler gözler önüne seriliyor" ifadelerine yer verdi.


Türk sinemasının uluslararası bir kaliteye ulaştığını ifade eden Khoury, Türk sinemacılarla birlikte çalışmak ve bu kaliteli filmleri Mısırlı sinemaseverlerle buluşturmak istediklerini söyledi.


İlk olarak 2004 yılında düzenlenen festivalle ulaşılmak istenen hedef konusunda, "Mısır izleyicisini Amerikan filmleri dışında farklı kaliteli filmlerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Cannes, Berlin ve Toronto gibi uluslararası film festivallerinde ödül kazanmış filmlerle sanatsal zevk düzeyini yükseltmeye çalışıyoruz" dedi.


Festivali düzenleyenlerin, kültürün, toplumun gelişmesi ve yaratıcı fikirlerin ortaya atılmasında çok önemli bir rol oynadığına inandıklarını söyleyen Khoury, "Uluslararası Mısır Filmleri" şirketinin 2004 yılında bu inançla yola çıktığını ifade etti.


Khoury, "Festivalle birlikte Mısır halkı dünya çapında düzenlenen festivallerde ödül almış en yeni filmleri ve belgeselleri izleme olanağı buluyor" dedi.


"Kahire Avrupa Film Panoraması" Ken Loach'ın yönetmenliğini yaptığı ve 2012 Cannes Film Festivali jüri ödülünü kazanan İngiliz yapımı "Meleklerin Payı" (The Angel's Share) filmi ile açılacak.


Festival süresince gösterilecek filmler arasında Paulo Taviana ve Vittorio Taviana;nın yönettiği "Sezar Ölmeli" (Cesare deve morire) adlı hapishane ve mahkumları anlatan İtalyan filmi de yer alıyor.


Toplam 56 filmin gösteriminin yapılacağı festivale katılacak ülkeler arasında Türkiye, Fransa, Almanya, Hollanda, Bosna, Rusya, Belçika, İsviçre, İspanya, Norveç, İsveç, Romanya ve Polonya yer alıyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS