Malatya'da ilk ödüller belli oldu

Malatya'da ilk ödüller belli oldu

Malatya Valiliği'nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek 'Malatya Uluslararası Film Festivali'nin 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' ve 'Onur Ödülü' sahipleri belli oldu.

Bu yıl 9-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan festival kapsamında verilecek olan 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne Münir Özkul ve Türker İnanoğlu, 'Onur Ödülü'ne ise Türkan Şoray, Kadir İnanır ve John Sayles değer görüldü.

Yaşar Usta, Turşucu Kazım Efendi ve Mahmut Hoca gibi karakterlerle hafızalara kazınan usta oyuncu Münir Özkul, 'yaşam boyu başarı ödülü'ne ilk kez 3'üncü Malatya Uluslararası Film Festivali'nde sahip olacak.

Bir diğer yaşam boyu başarı öjdülü ise yüzlerce filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenerek sinemamızın gelişimine büyük katkı sağlayan ve kurduğu sinema müzesiyle, sinema tarihimizi gelecek kuşaklara aktaran Türker İnanoğlu'na verilecek.

Adlarına kitap hazırlandı

Türk sinemasına kaleme aldığı kitaplarla pek çok eser kazandıran sinema yazarı ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç'in sinemanın bu duayen iki ismi için de özel olarak hazırladığı, sanatçıların daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan fotoğraflarının da bulunduğu 'Türk Sinemasında 55 Yıl: Türker İnanoğlu' ve 'Kendine Benzeyen Adam: Münir Özkul' kitapları festival yayınları arasındaki yerini alacak. 'Kendine Benzeyen Adam: Münir Özkul' kitabı ise büyük usta için yazılmış ilk ve tek kitap olma özelliğini taşıyor.

Sinemanın 'sultan'ına ve 'delikanlısı'na onur ödülü

Malatya Uluslararası Film Festivali, ilk yılından başlayarak her yıl sinemaya büyük hizmetlerde bulunmuş isimlere 'Onur Ödülü' vermeye devam ediyor. Yıllarca oynadığı filmlerle sinemaseverlerin gönlünde taht kuran, sinemamızın 'Sultanı' Türkan Şoray ve rol aldığı yüz seksenin üzerinde filme kendi çizgisini taşıyan sinemamızın 'Delikanlısı' Kadir İnanır, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin üçüncü yılında Onur Ödülü alacak.
Sinema dünyasının bu iki dev ismi için Ali Can Sekmeç'in kaleme aldığı kitaplar da festival yayınları arasından çıkacak ve sinemaseverlere armağan edilecek.

John Sayles'a onur ödülü

Bir diğer 'Onur Ödülü'nün sahibi ise 17 filme imza atmış ve hala çalışmalarına devam eden, tüm dünyada birçok yönetmene ilham kaynağı olmayı başarmış Amerikan sinemasının seçkin ve en saygın bağımsız yönetmenlerinden biri olan John Sayles.
John Sayles festivalin onur konuğu olarak festival süresince Malatya'da olacak ve Sayles'ın filmografisinden 4 seçkilik film izleyicilerle buluşacak. Yönetmen filmlerinin gösterimlerinde izleyiciler arasında yer alacak ve film sonrası izleyicilerle söyleşiler yapacak.

'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' ve 'Onur Ödülü' alacak olan sanatçılara ödülleri, 9 Kasım Cuma günü saat 19.00'da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni'nde verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS