Nakillerle ilgili YÖK'e suç duyurusu

Nakillerle ilgili YÖK'e suç duyurusu

Sağlık Bakanlığı Hacettepe Üniversitesi'nde bir hastanın ölümüyle sonuçlanan doku naklinin ilgilileri hakkında adli ve idari soruşturma yapılması için Yüksek Öğretim Kurulu'na suç duyurusunda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Müfettişleri, Hacettepe Üniversitesi'nde 24 Şubat'ta yapılan çift kol-çift bacak ile yüz nakliyle ilgili incelemelerini tamamladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, " Müfettişlerce düzenlenen raporda belirtildiği üzere; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde; Kompozit Doku Nakilleri Merkezi Yönergesi ile Güncel Endikasyon Rehberine aykırı bir şekilde; hasta Şevket Çavdar'a endikasyon yönünden uygun bulunmayan ekstremite nakli yapıldığı, ayrıca Cengiz Gül adlı hastaya da Konsey tarafından uygun bulunmamasına rağmen endikasyon dışı yüz naklinin gerçekleştirildiği, her iki vakada operasyonların sorumlu hekimi ile ekstremite nakli için onay veren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kompozit Doku Nakli Konseyi üyelerinin sorumluluklarının bulunduğu, belirlenmiş olup, İlgililer hakkında 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun 53.maddesine göre gerekli idari ve adli soruşturmanın yapılmasını teminen Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur" denildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, soruşturmalar tamamlanmadan Hacettepe Üniversitesi'ne kompozit doku için yeni bir ruhsatın verilmesinin kesinlikle söz konusu edilemeyeceğini söyledi.

Akdağ, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nce düzenlenen "Sigara ve Sağlık Sempozyumu" öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol, çift bacak ve yüz nakline ilişkin operasyonunun gündemde tutuluş şeklinin, organ bağışçılarının bağış yapma arzusunu zedelememesi gerektiğini belirtti.

Vatandaşların, tüm organ nakilleriyle ilgili "adaletli, son derece dikkatli bir sistem" kurulduğundan emin olmalarını isteyen Akdağ, Sağlık Bakanlığı'nın Hacettepe Üniversitesi'ndeki çift kol ve çift bacak nakli ile yüz nakline ilişkin ilgililer hakkında idari ve adli soruşturma için YÖK'e suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili soruyu şöyle cevapladı:

"Bilimsel komisyonumuz bir karar verdi biliyorsunuz. Hacettepe'deki nakillerde kurallara uygunsuzluk tespit etti ve Hacettepe Tıp Fakültesinin kompozit doku nakli dediğimiz, bu kol, bacak nakilleriyle ilgili ruhsatını iptal etmiş oldu. Hacettepe Üniversitemiz köklü bir üniversitemizdir, öteden beri bilimsel ilklerin gerçekleştirildiği bir tıp fakültemiz var Hacettepe Üniversitesi'nde. Mutlaka bu üniversitemizde diğer nakiller yine başarı bir şekilde devam ettirilecek. Onun dışında, benim teftiş kurulumun yaptığı inceleme neticesinde de yine kuralsızlıklar tespit edildi ve sonuçta üniversite tıp fakültesi YÖK'e bağlı olduğu için biz bu hususta soruşturma yapılması talebini YÖK'e bildirmiş olduk. Bir taraftan da bildiğim kadarıyla savcılık soruşturması var. Dolayısıyla bu hususta artık çok fazla yorum yapmak doğru değil."

"Soruşturmaların sonuçlarını beklemek durumundayız"

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer'in üniversite olarak ruhsatı yenileme çalışması içinde olduklarına ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine Akdağ, "Soruşturmalar, hatta savcılık soruşturmaları tamamlanmadan bu hususta Hacettepe Üniversitesi'ne kompozit doku, yani kol, bacak ve yüz nakli için yeni bir ruhsatın verilmesi kesinlikle söz konusu edilemez. Soruşturmaların sonuçlarını beklemek durumundayız" dedi.

Rektör Tuncer'in konuşmasının içeriğini tam olarak bilmediğini belirten Akdağ, "Ben net olarak kendi tavrımı, bakanlığın tavrını ifade ediyorum. Herhangi bir biçimde kural ihlali yapıldığı için ruhsat iptal edilmiş bir konuda, bütün soruşturmalar tamamlanıncaya kadar başka bir işlem tesis etmeyiz" diye konuştu.

Türkiye'nin nakiller konusunda önemli mesafe kat ettiğini belirten Akdağ, birçok ülkede kuralsızlık bulunduğunu, bilim adamlarının kendi inisiyatifleriyle kararlar aldıklarını anlattı.

Akdağ, "Burada kurallar var. Allah'tan bu kuralları son 2 sene içerisinde çalıştırdık ve koyduk, koymasaydık şimdi toplumda daha büyük bir güvensizlik ortamı oluşabilirdi. Dolayısıyla tekil bir olayı, organ nakliyle ilgili genel seviyemizle kesinlikle karıştırmamak lazım" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS