Sıcak çarpmasına dikkat!

Sıcak çarpmasına dikkat!

Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sunay Sandıkçı, sıcak çarpmasıyla ısı ayar sistemi bozulan vücutta, aşırı su ve tuz kaybının meydana geldiğini belirterek, zamanında müdahale edilmemesi halinde, sıcak çarpmasının ölümle sonuçlanabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Sandıkçı, yaptığı yazılı açıklamada, sıcak çarpmasının, sıcak ve nemli havada, genellikle yeterli sıvı almadan yapılan egzersiz sonrası oluştuğunu aktardı.

Sıcak çarpması riskinin bireysel durum, sıcağa maruz kalma düzeyi ve sıcak havaya adaptasyon yeteneğine göre değiştiğini vurgulayan Sandıkçı, "Sıcak çarpmasıyla birlikte vücudun ısı ayar sistemi bozulur, aşırı su ve tuz kaybı meydana gelir. Yüksek ateş, tansiyon düşüklüğü, nabızda hızlanma, aşırı yorgunluk, bitkinlik, ağrılı kramp, kalpte ritm bozukluğu, baş ağrısı, kusma-ishal, huzursuzluk, havale, bilinç bulanıklığı yaşanır. Zamanında müdahale edilmemesi halinde, sıcak çarpması ölümle sonuçlanabilir. Sıcakta veya güneşte olan birinde ateş, aşırı halsizlik, bayılma veya ciltte aşırı kuruma olduğu fark edilirse hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, giysileri çıkarılmalı, düz yatırılmalı, bacakları yukarı kaldırılmalı ve ciltten buharlaşma sağlayacak şekilde soğutulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Şuur bulanıklığı, havale geçirme gibi belirtiler görülmesi durumunda hastanın vakit geçirilmeden hastaneye götürülmesi gerektiğine dikkati çeken Sandıkçı, şunları kaydetti:

"Ayrıca kas krampları serin bir yerde dinlenme ve bol sıvı almaya rağmen bir saatten uzun sürerse yine doktora başvurmalıdır. Hastanın soğutulması ve yeterli sıvının verilmesi önemlidir. Ateş düşürücülerin faydası yok, hatta verilmesi sakıncalı olabilir."

"İnsanın sıcağa alışma yeteneği vardır"

Prof. Dr. Sandıkçı, sıcak havalarda sıvı kaybının fazla olduğunu ifade ederek, bu nedenle kaybedilen su ve tuzu yerine koyacak tarzda bol sıvı alınması,  susamayı beklemeden günde en az 2-2,5 litre sıvı tüketmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Alkol ve fazla kafein alınmaması gerektiğini vurgulayan Sandıkçı, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Sandıkçı, sıcak havalarda açık renkli, pamuk ya da keten gibi kumaştan yapılmış, bol ve rahat giysilerin tercih edilmesi, dışarı çıkarken geniş kenarlı şapka, şemsiye, uygun güneş gözlüğü kullanılması önerisinde bulunarak, günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması, bu saatlerde denize, havuza girilmemesi, güneşlenilmemesi, dışarıda spor ve yürüyüş yapılmaması, güneşlenilmemesi gerektiğini bildirdi.

Sıcak ve nemli ortamda çalışmanın sadece rahatsızlık hissi vermeyerek ciddi sağlık sorunları da oluşturabileceğini ifade eden Sandıkçı, şunları kaydetti:

"İnsanın sıcağa alışma yeteneği vardır. Bu durum, normal şartlarda 5-7 gün içinde olur. İlk gün hissedilen rahatsızlık giderek azalır. 'Sıcak stresi', kısmen iş sırasında vücutta oluşan ısı miktarına bağlıdır. Oluşan ısı miktarı sürekli ağır işte çalışanda, aralıklı ve hafif işte oluşandan daha fazladır. O nedenle ısı stresini azaltmanın bir yolu da işi kolaylaştırmak ve yeterli molalar vermektir. Çok gerekli olmayan işler ertelenebilir. Ortamın klimatize edilmesi, gerekli istirahat süresini azaltacağından verimliliği arttırır. Sıcak iş yerlerinde serin dinlenme alanlarının temini, sıcak stresini azaltır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS