Kurban Bayramı'nda dişlere dikkat

Kurban Bayramı'nda dişlere dikkat

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol Çanakçı, "Et parçasının diş aralarına girmesi durumunda kürdan kullanılmamalıdır, daha çok diş ipi tercih edilmelidir" dedi.

Çanakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı sonrasında sıkça diş aralarında et parçalarının kaldığını ifade ederek, "Bayramda tüketilenetin diş aralarına gömülmesi sonucu kürdanla temizlemeye çalışırız. Ancak et parçasının ya da farklı yiyeceklerin diş aralarına girmesiyle kürdan kullanılmamalıdır. Bu tarz durumlarda daha çok diş ipi tercih edilmelidir. Diş ipiyle ileri-geri ya da aşağı-yukarı hareketlerle artık malzemenin çıkarılması daha uygundur" diye konuştu.

"Kurban bayramı sonrasında diş rahatsızlıkları artış göstermektedir"

Kurban bayramı sonrasında diş hastalıklarının arttığına dikkat çeken Çanakçı, "Genellikle kurban bayramı sonrasında diş rahatsızlıkları artış
göstermektedir. Bayramda yoğun et tüketimiyle farklı diş sorunlarından dolayı diş rahatsızlığı ortaya çıkabiliyor. Bundan dolayı da mutlaka tedavi için özellikle diş eti hastalığı ile uğraşan bir hekime başvurulmalıdır" dedi.

Diş rahatsızlığı sonrası hekime başvurulmaması durumunda sağlık sorunlarının artabileceğini vurgulayan Çanakçı, şunları kaydetti:
"Önlem alınmadığı durumlarda gıda gömülmesi oluşabilir. Bu durum daha ilerleyerek dişin kök ucuna kadar olan bölgedeki kemiği eritebiliyor. Daha sonra dişin sallanmasına ve dökülmesine yol açabilir. İlerleyen zamanlarda şiddetli ağrılar da başlıyor. Bunun için kesinlikle dişe tedavi yapılmalı ve oluşan yabancı parçacıkların hekim tarafından giderilmeli."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS