Roma 2020 Olimpiyatları için atağa geçti

Roma 2020 Olimpiyatları için atağa geçti

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları için İstanbul'un rakipleri arasında yer alan Roma atağa geçti.

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları için aday kentler arasında yer alan Roma'nın adaylık dosyasında yer alacak oyunlara ilişkin ekonomik detaylar ve halkın ev sahipliği  fikrine desteği, yetkililerce kamuoyuyla paylaşıldı.

Roma Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısına İtalya Spor Bakanı Piero Gnudi, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı (CONI) Gianni Petrucci, Roma 2020 Organizasyon Komitesi Onursal Başkanı Gianni Letta, Lazio Bölgesi Başkanı Renata Polverini, Roma Belediye Başkanı Gianni Alemmano ile çok sayıda bürokrat ve basın mensubu katıldı.

İtalya başkentinin, 15 Şubat 2012'de yapılacak adaylık sunumunda yer alacak ekonomik detaylar ve kamuoyu desteği katılımcılarla paylaşılırken, oyunlar için altyapı da dahil olmak üzere ayrılan bütçenin 9,8 milyar euro olduğu açıklandı. Bunun 8,2 milyarının devlet garantisinde olduğu, 4,7 milyarının ise kamu kaynaklarından karşılanacağı aktarıldı. Devlet garantisinde sunulan 8,2 milyar euronun; 2,5 milyarı oyunların organizasyonuna, 1,4 milyarı spor tesislerinin geliştirilmesine, 1,4 milyarı olimpiyat köyü ve basın merkezine, 2,8 milyarı da kentsel altyapı ve ulaşıma ayrılacağı kaydedildi. Fiumicino Havaalanı'nın da geliştirilmesi için gereken 1,6 milyar avronun ise havaalanı idaresince karşılanacağı belirtildi.

Oyunların, ülkede 2020 yılında 29 bin kişiye, önceki yıllarda da 12 bin kişiye istihdam yaratmasının beklendiği, coğrafi olarak İtalya'nın merkezindeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'da (GSYH) yüzde 3,9, kuzeyinde yüzde 0,5 ve güneyinde de yüzde 1'lik artış öngörüldüğü, 17,7 milyar avroluk gelir sağlanacağı ifade edildi.

-Görüşler-

Roma 2020 Organizasyon Komitesi Onursal Başkanı Gianni Letta, toplantıda yaptığı konuşmada, Roma'nın adaylığını tüm İtalyanların desteklemesi gerektiğini savundu.

Letta, Roma'nın İkinci Dünya Savaşı'nın ardından geçirilen zor günlerin ardından 1960 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yaptığını ve o oyunlarda ortaya İtalyan mucizesinin çıktığını dile getirerek, 2020 oyunlarının ülkenin bugün içinde bulunduğu krizden çıkmasına da katkıda bulunacağını söyledi.

CONI Başkanı Gianni Petrucci ise 2020 olimpiyatlarına düzenleme işine inandıklarını vurgulayarak, "Buna inanıyoruz, çünkü bizim DNA'mızda sadece olimpiyatlara katılmak yok. Çoğu şeyde ayrılan bir ülkeyiz, ancak sporda bölünmüyoruz. Bu sefer işimiz zor ama yapacağız" dedi.

2020 için aday olan İstanbul, Tokyo, Madrid, Doha ve Bakü'nün arasında Roma'nın şansını nasıl gördüğü sorulan Petrucci, "Adaylar güçlü ama biz inanıyoruz. Çünkü, Roma dünya için önemli, İtalyan sporu dünyada güçlü bir konumda" yanıtını verdi.

AA muhabirinin İstanbul'un adaylığını nasıl gördüğü yönündeki sorusunu ise Petrucci, "Türkiye ve İstanbul güçlü bir aday. Türk sporu son yıllarda büyük çıkış yaptı, özellikle basketbolda" şeklinde cevapladı.

Toplantıya katılan eski Turizm ve Spor Bakanı Franco Cararro da "Roma'nın işi zor, ancak imkansız değil" ifadelerini kullandı.

Bu arada, organizasyon komitesinin dünkü basın toplantısından önce ziyaret ettiği Başbakan Mario Monti'nin dosyayı dikkatle inceleyeceği ve şimdilik ülkenin içinde bulunduğu kriz ortamı nedeniyle konuya ihtiyatlı yaklaştığı kaydedildi.

Roma'nın 2020 adaylığının Cumhuriyet Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nden alacağı onaya göre, Başbakan Monti'nin de "olur" vereceği dile getiriliyor.

Roma Belediye Başkanı Gianni Alemmano ise olimpiyatların neredeyse sıfır maliyetle yapılmasının öngörüldüğünü belirterek, Yunanistan'ın Atina 2004'ü düzenlerken karşı karşıya kaldığı zor durumun, Roma 2020 için yaşanmayacağını savundu.

Alemanno, oyunları her 4 İtalyandan 3'ünün istediğini de hatırlattı.

-İlginç anket-

Toplantıda halkın desteği de katılımcılara aktarıldı. Şu ana kadar yapılan bir ankette İtalyanların yüzde 74'ünün 2020 adaylığını desteklediği, yüzde 19'unun karşı çıktığı, yüzde 7'sinin de çekimser kaldığı belirtildi. 

Basına açıklanan bir diğer anket ise ilginçliğiyle dikkati çekti.

Roma'nın 2020 adaylığı sorulan İtalya Birinci Futbol Ligi'nin (Serie A) başkent takımları Lazio ve AS Roma taraftarları arasında Lazioluların olimpiyatları daha çok istediği sonucuna ulaşıldığı bildirildi.

'Roma'nın 2020 adaylığı konusunda hemfikir misiniz" sorusunun yöneltildiği ankette Laziolu taraftarlar yüzde 86 ile "evet katılıyorum" derken, AS Roma taraftarlarında bu oran yüzde 77'de kaldı. Ankete katılan Lazioluların yüzde 11'i oyunları istemezken, AS Romalılar da bu oran yüzde 15 olarak çıktı.

-Karar organı ve takvim-

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan kent, IOC'nin 113 üyesince verilecek kararın ardından, 7 Eylül 2013 tarihinde Buenos Aires'de açıklanacak.

Şu ana kadar İstanbul, Madrid, Tokyo ve Roma'nın resmen aday olduğu olimpiyatlar için aday kentler, en geç 15 Şubat 2012'de dosyalarını IOC'ye teslim edecek ve IOC Yönetim kurulu bu aday adaylarından hangilerinin resmen aday olacağına karar verecek.

2013'ün Şubat ayında da resmi adaylık dosyaları IOC'ye teslim edilecek. 2013'ün Mart ve Nisan aylarında IOC Değerlendirme Komisyonu aday kentleri ziyaret edecek ve Haziran'da raporunu sunacak. 2013'ün Eylül ayında IOC oylamasıyla ev sahibi kent belli olacak.

IOC'deki 78 ülkeden 113 üyenin kıtalara göre dağılımı şöyle:

Avrupa: 47
Asya: 24
Afrika: 15
Orta ve Güney Amerika: 14
Kuzey Amerika: 7
Okyanusya: 6

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS