Euro 2012'de Euro bölgesi dejavusu!

Euro 2012'de Euro bölgesi dejavusu!

Euro 2012'de maçlarla "euro bölgesi"ndeki durumun benzerliği dikkat çekiyor. Euro bölgesinin devi Almanya, Euro 2012'yi de avucunun içine almış gibi görünürken, Euro'dan çıkma tehlikesi beliren Yunanistan'ın kupadan elenmesi an meselesi. Krizi boğazında hisseden İrlanda ise pes etti bile.

16 takımlı turnuva Avrupa'daki euro bölgesi krizinin gölgesi altında devam ediyor.

Krizden fazlasıyla etkilenen Yunanistan, İspanya, İtalya, İrlanda ve Portekiz bunalan vatandaşlarına moral verip işsizliği, evsizliği, batık bankaları unutturmaya çalışıyor.

Krizi yöneten Almanya, krizin dibindeki Yunanistan

Yunan futbolcu Giorgos Samaras, "Nereye kadar gideceğimizi bilmiyorum ama biz Yunanlılara biraz nefes aldırmak istiyoruz" diyor.

Ne yazık ki Yunanistan ve Samaras için işler pek de iyi gitmiyor. Turnuvadaki ilk iki maçından 1 puan çıkarabilen Yunanistan'ın gruptan çıkması mucizelere bağlı görünüyor. Çünkü gruptan çıkmak için turnuvanın fırtına ekibi Rusya'yı yenmeleri gerekiyor.

Almanlar için ise her şey güzel gidiyor. Portekiz ve Hollanda'yı deviren Almanya matematiksel olarak işini garantiye alamasa da büyük ihtimalle gruptan çıkacak. Tıpkı Euro Bölgesi'nde önderliği üstlenen Almanya gibi, futbol Almanyası da Euro 2012'nin en göze batan ekibi konumunda.

Almanlar organizeler, çok çalışıyorlar, defansları sağlam, orta sahaları etkili ve hücumu yaratıcı. Hiçbir sürpriz yok.

Aksine Yunanistan ise kesin işleri bitti denmese de Euro 2012'de son günlerini geçiriyor gibi. Aynen 17 ülkeli Euro bölgesinden çıkacakları beklentisinin tepe noktasına ulaşması gibi.
 
İki maçta üç gol yediler ve yeterince iyi değillerdi. Bu performansla turnuvada kalmaları pek beklenmiyor. Tıpkı krizin başlangıcından bu yana gösterdikleri ekonomik performanslarının kötü olması gibi. Tıpkı bu kötü ekonomik performansla daha fazla euro bölgesinde kalmalarının beklenmemesi gibi.

Ölüm grubu değil kriz grubu: C GRUBU

Bataklıktaki İrlanda:

Krizin içindeki ülkelerden İrlanda, Euro 2012'de de krizin eşiğinde. Yer aldıkları C Grubu'nda yenebilecekleri tek takım gibi görünen Hırvatistan'a 3-1 mağlup oldular. Dünya devi İspanya'dan da 4 yediler ve şanslarını kaybettiler. Beklentiler olumlu değildi ve sonuç da öyle oldu. İrlanda ekonomisi için de beklentiler olumlu değil ve sonucun nasıl olacağı da aşikar.

İspanya ve İtalya ise krizle yeni yeni yüzleşirken nasıl bir bataklığın içine düştüklerinin farkına vardılar. İki takım Euro 2012'de ise ilk maçlarının birbirleriyle yaptılar ve 1-1 berabere kalıp 1'er puan aldılar.

Futbolun bile krizi unutturamadığı ülke İtalya:

İtalya, Hırvatistan'la da berabere kalarak gruptaki durumunu "krize" soktu. İrlanda'yı yenmeleri bekleniyor ancak İspanya ile Hırvatistan'ın 2-2 berabere kalması durumunda İtalya ne yaparsa yapsın gruptan çıkamayacak.

Bu arada İtalya'da ise ekonomik kriz yüzünden uygulanmaya başlanan kemer sıkma politikasıyla nefessiz kalan halk, hükümeti Euro 2012'ye halkın sorunlarından daha çok ilgi göstermekle suçladı ve sokaklara çıktı. Eğer İtalya elenirse, halkın öfkesine bir de taraftarların öfkesi eklenecek.

Dünyayı omuzlarında taşıyan ülke İspanya:

Son turnuvanın şampiyonu olan İspanya yine favori gösteriliyor. Takımın çoğunluğunu Barcelonalı oyuncular oluşturuyor.
   
Ancak İtalya karşısında gol atmakta çok zorlandılar. İtalya onları başarılı bir defansla durdurmayı başardılar. İspanya beklentilerin ağırlığını taşıyabilecek mi, bilinmiyor.

Ancak takımın kaptanı Iker Casillas, "İspanyollar için futbol bir kaçış anlamına geliyor" diyor ve ekliyor "Üzerimizde ekstra bir baskı olduğuna inanmıyorum."

Nitekim İspanya kendisi gibi krizde olan İrlanda'yı 4-0 yenerek gruptan çıkmak için önemli bir adım attı.

Ancak İspanya performans, taktik ve takım seçiminde doğruyu bulamazsa hayal kırıklığına uğrayabilir ve bu İspanyolları batık bankalar, işsizlik, ekonomik krizle başbaşa bırakabilir.

Porte-kriz:

Krizi fazlasıyla hisseden ülkelerden Portekiz, Danimarka'yı 3-2 yenerek en azından vatandaşlarına bir umut aşılamayı başardı.

Dünyanın en pahalı oyuncusu Cristiano Ronaldo'nun gol orucuna rağmen şansını sürdüren Portekiz, en azından çeyrek finale çıkarak biraz daha ekonomik krizle bozulan ülke gündemini meşgul etmek istiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS