TFF yargılanıyor

TFF yargılanıyor

Trabzon bölgesi hakemi Halil İbrahim Dinçdağ'ın, cinsel tercihi nedeniyle kendisine maç verilmediği, klasman hakemliğine giriş sınavına alınmadığı ve özel durumunun deşifre edildiği iddiasıyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) aleyhine açtığı tazminat davasının görülmesine devam edildi.

İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davacı Halil İbrahim Dinçdağ, avukatı Fırat Söyle ile TFF'nin avukatı Petek Akyüz Arslan katıldı.

Duruşmada söz alan Dinçdağ'ın avukatı Söyle, dosyanın bilirkişiye gönderilmesini ve bilirkişinin de Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Trabzon Şube Başkanı Muhammet Başkan olarak tayin edilmesini talep etti.

TFF'nin avukatı Petek Arslan ise Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği ile aralarında "husumet" bulunduğunu, bu nedenle bilirkişi olarak önerilen kişinin bilirkişilik yapmasına ilişkin talebin reddini istedi.

Bir önceki celse Adli Yardım talebinde bulunan davacı Dinçdağ'ın bu talebinin kabulüne karar veren mahkeme, Dinçdağ'ın maddi tazminat talebiyle ilgili rapor hazırlanması amacıyla dava dosyasının bilirkişiye gönderilmesine hükmetti.

Duruşmanın ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yapan davacı Halil İbrahim Dinçdağ, davada sona doğru yaklaşıldığını ifade ederek, "Umarım hayırlısı olur ve hak yerini bulur" dedi.

-Dava dilekçesinden-

Avukat Fırat Söyle tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, Dinçdağ'ın, 14 yıldır lisanslı şekilde hakemlik yaptığı, 2008-2009 sezonundan bu yana Trabzon bölgesi il hakemi olarak görev aldığı belirtilerek, 13 Ekim 2008 tarihinde askere sevk olduğu, 28 Ocak 2009 tarihinde de "askerliğe elverişli olmadığı" gerekçesiyle terhis edildiği anlatılıyor.

Askerlikle ilgili belgelerini İl Hakem Kurulu'na sunmasının ardından Dinçdağ'a karşılaşmalarda görev verilmemeye başlandığı savunulan dilekçede, Dinçdağ'ın klasman hakemliğine giriş sınavına da alınmadığı iddia ediliyor. Dinçdağ'ın Merkez Hakem Kurulu'nun bu konudaki kararına yaptığı itirazın hemen ardından cinsel yönelimine ilişkin durumunun medyaya sızdırıldığı öne sürülen dilekçede, şöyle deniliyor:

"TFF'nin Hakemliğe Giriş Unvan ve Klasmanlara Ayrılma ile Vize Yenileme Kural, Prensip ve Yöntemleri İç Talimatı'nın 25. maddesinin hukuka ve insan haklarına aykırı içeriğinden dolayı, müvekkilim gerek maddi, gerekse manevi açıdan zarara uğramıştır. Müvekkilin, iç talimat gereğince uğramış olduğu zararlar ile ileri ki süreç açısından görev alamayacağından dolayı şimdilik maddi tazminat olarak 10 bin lira, müvekkilin kimliğinin deşifre edilmesi ve bunun üzerinden gelişen olaylardan dolayı da manevi tazminat olarak 100 bin lira talep ediyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS