Rakipler Japonya ve Porto Riko

Rakipler Japonya ve Porto Riko

A Milli Kadın Basketbol Takımımız 2012 Londra Olimpiyatları'nda yer alabilmek için mücadele edeceği Kadınlar Olimpiyat Elemeleri'nin kuraları sonucunda Türkiye, A Grubu'nda Japonya ve Porto Riko ile eşleşti.

Bu yıl 25 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında A Milli Kadın Takımımız ile birlikte toplam 12 ülkenin katılımıyla ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’nin kura çekimi organizasyonu, Ankara Hilton Oteli, Kavaklıdere Balo Salonu’nda gerçekleştirildi.


Kura çekimi sonunda A Milli Kadın Takımımız A Grubu’nda Japonya ve Porto Riko ile birlikte yer aldı.


Saat 11:00’de başlayan toplantı ve kura çekimine Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, TBF Başkanı Turgay Demirel, Asbaşkan İmran Işıldar, Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri, TBF Yöneticileri, A Milli Kadın ve Erkek Takım yetkilileri, FIBA Spor Direktörü Lubomir Kotleba ve diğer FIBA yetkilileri, elemelerde mücadele edecek olan yabancı takım delegasyonları, basketbol camiasından isimler, davetliler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını TBF Başkanı Turgay Demirel yaptı. Bugünün kadın basketbolu için çok önemli bir gün olduğunu dile getiren Demirel, “Bugün kadın basketbolu adına hepimiz için çok önemli bir gün. Olimpiyatlara katılmak tüm milli takımların rüyası. Biz, her zaman bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmayı ve bunu en iyi şekilde yapmayı görev edindik. Bugün de sizlere ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Bugün, bu kura çekimini yapacağımız Kadınlar Olimpiyat Oyunları Elemeleri ile birlikte FIBA Kadınlar Euroleague Final 8’e de ev sahipliği yapacağız. Bu iki organizasyon, 2014 yılında ev sahipliği yapacağımız 2014 FIBA Dünya Şampiyonası öncesinde bizim için çok önemli organizasyonlar olacak. Biz kadın basketbolunda bu son sene içinde elde ettiğimiz gümüş madalya ile ihtiyaç duyulan başarıya ulaşmak için çok önemli adımlar attık. Bundan sonraki en büyük amacımız ise A Milli Kadın Takımımızın Olimpiyatlar’da yer alması ve Dünya Basketbol Şampiyonası’nda iyi bir derece elde etmesi. Siz de fark etmişsinizdir federasyonumuzun yeni bir görüntüsü var. Son hafta içinde yeni bir stratejik plan ile birlikte kurumsal kimlik açıkladık. , Bunu da gelişen organizasyonlarımızı daha da ileri götürmek ve daha doğru planlamalarla Türk basketbolunu daha da ileri götürmek adına yaptık. Bu çalışmaların hepimiz için yararlı ve faydalı olacağını düşünüyoruz. Kadınlar Olimpiyat Elemeleri ile birlikte genç kızlarımıza çok önemli bir mesaj ve ileriye yönelik bir ümit veriyoruz. A takımımızın Olimpiyatlara katılacak olması, küçük kızlarımızın da olimpiyat heyecanı ile büyüyecek olması hepimizin gerçekten arzuladığı bir aşama. Bize bu organizasyonu vererek, bizlere olan güvenini gösteren FIBA’ya çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Sayın Bakanımız ve Sayın Genel Müdürümüze de çok teşekkür ediyoruz. Onların destekleri ve sürekli yardımları olmasa, hem saha içinde hem de saha dışında elde edeceğimiz başarılar da çok kısıtlı imkânlarla sınırlı olacaktı. Onlar sayesinde, milli takımlarımızın en iyi imkanlara sahip olmasını sağlayabiliyoruz. Son olarak da, Türk kadın basketbol tarihini bir araya getiren eski antrenör ve oyuncularımıza da çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ise Türkiye’nin böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmasından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirirken, “Turnuvanın yapılacağı belirlenmeden önce, belirlenmesi için çalışmalar yapmak üzere ülkemize gelen değerli Sırbistanlı dostumuza görüşmenin sonunda inşallah Ankara’da görüşürüz demiştim. Bu buluşma bugün gerçekleştiği için çok mutluyum. Olimpiyatlara katılacak son 5 kadın basketbol ülkesinin belli olacağı turnuvanın ülkemizde düzenlenmesi adına katkı veren tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Hem Avrupa’nın hem da Asya’nın en uç noktalarında yer alan, coğrafi, fiziki ve sosyal kaynaşma anlamında kıtaları birbirine bağlayan ülkemiz son yıllarda birçok spor dalında olduğu gibi basketbolda da gerek organizasyon gerekse de başarılarla çok büyük atağa kalkmış ve artık rahatlıkla söyleyebileceğimiz ifadelerle bir basketbol ülkesi olmuştur. Ülkemizde son yıllarda düzenlenen birçok spor organizasyonundan başarı ile çıkmış olmamız, bir taraftan organizasyonlar konusunda tecrübemizin artmasına bir diğer taraftan da ülkemizde spora olan ilginin artmasını sağlamıştır.

Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’ın da selamlarını tüm konuklara iletmek istiyorum. Söz konusu organizasyonun başarılı geçmesi adına her türlü katkının devlet adına verileceğini ifade etmek istiyorum. Basketbol Federasyonu’na da gerek ülkemize yaşattıkları başarılar için, gerekse de bu güzel organizasyonlara ev sahiplikleri kazandıkları için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.


Son olarak söz alan FIBA Spor Direktörü Lubomir Kotleba ise Türkiye’nin başkenti Ankara’ya ve basketbolun başkenti Türkiye’ye hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında, “Kadınlar Olimpiyat Elemeleri kuralarına hepiniz çok geldiniz. Türkiye’nin başkenti Ankara’ya ve basketbolun başkenti Türkiye’ye hoş geldiniz. Basketbolun başkentini Türkiye olarak ilan etmekten onur duyuyorum.

Türkiye sadece kadınlar ve erkekler Euroleague’e değil, Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’ne de ev sahipliği yapacak. İstatistiksel olarak baktığımızda dünya züerinde yaklaşık 450 milyon basketbol oyuncusu ve sayısız hakem ve antrenör bulunmaktadır. Ancak bunlardan çok çok azı Olimpiyatlar’da yer alma onuruna erişebiliyorlar. Türkiye’de düzenlenecek olan organizasyon sonunda kadınlarda mücadele edecek 144 sporcudan 60 tanesi bu onuru yaşayacaklar. 2010 Dünya Şampiyonası’nın üzerinden yaklaşık 1.5 yıl gibi bir süre geçti.

Çok mükemmel bir organizasyon gerçekleşmişti. Kadınlar Olimpiyat Oyunları elemeelrinde de benzer güzellikte bir organizasyonun gerçekleşeceğine eminim. Tüm katılımcılar için en elverişli şartların Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından sağlanacağına eminim. Son olarak, FIBA adına Türkiye Basketbol Federasyonu’na ve çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gruplar 


Gerçekleştirilen konuşmaların ardından kura çekimine geçildi. FIBA Spor Direktörü Lubomir Kotlebe’nın sahneye davet ettiği konukları ile birlikte gerçekleştirdiği kura çekimi sonuncunda A Milli Kadın Takımımız A Grubu’nda Japonya ve Porto Riko ile birlikte yer aldı. B Grubu’nda Çek Cumhuriyeti, Arjantin ve Yeni Zelanda, C Grubu’nda Hırvatistan, Kore ve Mozambik ve D Grubu’nda da Fransa, Kanada ve Mali yer aldılar.


A GRUBU


B GRUBU


C GRUBU


D GRUBU


Türkiye


Çek Cumhuriyeti


Hırvatistan


Fransa


Japonya


Arjantin


Kore


Kanada


Porto Riko


Yeni Zelanda


Mozambik


MaliEleme maçlarında gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar çeyrek finale yükselecek. Çeyrek finalde takımlar çapraz olarak eşleşecekler ve çeyrek finalden galibiyetle ayrılacak olan 4 takım direkt olarak Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını elde edecek. Mağlup olan 4 takım ise kendi aralarında yarı final ve final mücadeleleri yapacaklar. Finalde galibiyete ulaşan takım da, son takım olarak Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını elde edecek. 

 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS