Salonda kıyasıya mücadele

Salonda kıyasıya mücadele

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar yüksek atlamada milli atlet Burcu Ayhan, yarıştan çekildi. Gülle atmada Hüseyin Atıcı, 3000 metrede Dudu Karakaya, 800 metre Halit Kılıç üç adım atlamada Sevim Sinmez, 800 metrede Merve Aydın elemelerde başarılı olamayarak elendi.

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar yüksek atlamada elemelerin ardından finale kalan 8 atlet belli oldu.


Ataköy Atletizm Salonu'nda düzenlenen organizasyonun ilk gün sabah seansında, 1.95'lik derece elde eden veya en iyi 8 derece sahip olan atletlerin finale kalacağı yarışta, Türk atlet Burcu Ayhan son anda sakatlığı nedeniyle elemelere katılmadı.

Elemeler sonunda 1.95 atlayan atletler Ebba Jungmark (İsveç), Anna Chicherova (Rusya), Chaunte Howard Lowe (ABD), Antonietta Di Martino (İtalya), Svetlana Radzivil (Özbekistan) ve Tia Hellebaut (Belçika) finalist oldu. 1.92 atlayan Esthera Petre (Romanya) ve Ruth Beita (İspanya) da finale çıkan son iki atlet oldu.

Kadınlar yüksek atlama finali yarın saat 18.15'te yapılacak.


Gülle atamadık!


İstanbul'da süren 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda erkekler gülle atamada Türk sporcu Hüseyin Atıcı, elemelerde 23. ve son sırada yer alarak, elendi.


Ataköy Atletizm Salonu'nda düzenlenen organizasyonda erkekler gülle atmada ilk hakkında 18.42'lik derece elde eden Hüseyin, ikinci hakkında 18.34, üçüncü hakkında ise 18.38'lik atışlar yaptı.

Atıcı, 23 sporcunun katıldığı gülle atma elemelerinde 18.42'lik derecesiyle 23. ve son sırayı alarak, şampiyonaya veda etti.

Toplam 8 atletin finale kaldığı gülle atmada, Alman David Storl 21.43'lük derecesiyle ilk sırada finale yükseldi. Erkekler gülle atma finali bu akşam saat 19.15'te yapılacak.

3000 metrede Dudu Karakaya 8. oldu ve elendi

İstanbul'da süren 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 3000 metre elemelerinde 1. seride koşan Türk atlet Dudu Karakaya, serisinde 8. olarak elendi.

Ataköy Atletizm Salonu'nda düzenlenen organizasyonda 3000 metre elemelerinde 1. seride yarışan Dudu, 9.16.85'lik derecesiyle 8. sırayı elde etti.

Dudu, genel sıralamada 18. sırada yer aldı.

Seride, rekortmen ve şampiyon atlet Etiyopyalı Meseret Defar 9.11.76'lık derecesiyle birinci oldu. Elemelerde 2. seride koşan Etiyopyalı Gelete Burka ise, 9.01.32'lik derecesiyle en iyi dereceyi elde ederek, finalist oldu.

Toplam iki seride yapılan elemelerde, serilerde ilk 4 sırayı alan atletler finale yükseldi. İlk 4'ün dışında en iyi 4 dereceyi elde eden 4 atlet de finale kaldı.

Toplam 12 atletin yer alacağı 3000 metre finali, 11 Mart Pazar günü saat 15.50'de koşulacak.

800 metre erkeklerde Kılıç sonuncu oldu 


İstanbul'da süren 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 800 metre elemelerinde yarışan Türk atlet Halit Kılıç, elendi.

Ataköy Atletizm Salonu'nda erkekler 800 metre yarışında 3. seriden yarışa katılan Halit Kılıç, ilk 400 metreyi ilk sırada geçti. Rakiplerinin ataklarına karşılık veremeyen Halit Kılıç, 1.54.06'lık derecesiyle yarışı 5. ve son sırada tamamlayarak elendi.

Halit Kılıç'ın katıldığı serideki yarışı, Çek Cumhuriyeti'nden Jakup Holusa 1.50.49'luk derecesiyle ilk sırada tamamladı.

Toplam 6 serinin koşulduğu erkekler 800 metre elemelerinde 6. seride koşan Kenyalı Boaz Kiplagat Lalang, 1.49.50 ile en iyi dereceyle yarı finale yükseldi.

Tüm serilerde 32 atletin katıldığı elemeler sonunda, 16 atlet yarı finale kalırken, Halit Kılıç genel sıralamada 25. oldu.

Erkekler 800 metrede yarı final, yarın sabah seansında koşulacak.

Üç adım atlama


İstanbul'da süren 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar üç adım atlama elemelerinde B Grubu'nda yarışan Sevim Sinmez, elendi.

Salon Dünya Şampiyonaları'nda üç adım atlama branşında Türkiye'yi temsil eden ilk kadın sporcu olan Sevim Sinmez, 14.30'u geçen ya da en iyi ilk 8 atletin finale yükseleceği grup müsabakasında, ilk atlayışında başarısız oldu. İkinci atlayışında 13.13, son atlayışında ise 12.64'lük derece elde eden milli sporcu, grubu 14. sırada tamamlayarak, elendi.

Genel klasmanda ise Sevim Sinmez, müsabakayı 3 atlayışı da geçersiz sayılan 2 sporcunun üzerinde, 28. sırada tamamlandı.

Sevim Sinmez, müsabakanın ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi Dünya Şampiyonası'nda temsil ettiğim için çok mutluyum. Ülkemi iyi temsil ettiğimi düşünüyorum. Helsinki'deki Avrupa Şampiyonası'nda daha başarılı olacağıma söz veriyorum" dedi.

Kadınlar üç adım atlamada Büyük Britanya'dan Yamile Aldama, 14.62'lik derecesiyle ilk sırada finale kaldı.

Türkiye rekoru kırdı ama...


14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 800 metrede Merve Aydın, Türkiye rekoru kırmasına karşın elendi.

Ataköy Atletizm Salonu'ndaki müsabakaların ilk gün sabah seansında, birinci olanın direkt finalist olduğu ve elemelerdeki toplam 3 seride birincilerin ardından en iyi 3 dereceyi elde eden sporcuların finale kaldığı kadınlar 800 metre yarışlarında Türkiye'yi Merve Aydın temsil etti.

3. seride yarışan milli atlet, ilk 200 metreyi ilk sırada geçti. Daha sonra 4. sıraya gerileyen Merve Aydın, son turda Moldovalı rakibi Elena Popescu'yu geçerek, 2.01.19'luk derecesiyle yarışı üçüncü sırada tamamlandı. 

Merve Aydın, bu derecesiyle, 2.02.47 ile Yeliz Kurt'a ait olan Türkiye rekorunu kırdı.

17 atletin katıldığı elemelerde genel sıralamada 6. olan milli atlet, 2. seride 2.01.69'luk derecesiyle birinci olan Etiyopyalı atlet Fantu Magiso'dan daha iyi derece elde etmesine karşın, serilerde ilk sırayı alan atletler direkt finale yükseldiği için finale kalamadı.

Merve Aydın, serilerde birinci olan atletler haricinde yapılan değerlendirmede ise en iyi dördüncü dereceyi elde etti. İlk seride 3. olan Ukraynalı atlet Natalia Lupu, 2.01.17'lik derecesiyle, Merve'yi sadece 2 saliseyle geçerek, finale yükselen 6. atlet oldu.

Milli atlet Merve Aydın, finale kalamadığını öğrenince adeta yıkıldı ve üzüntüsünü dile getirdi.

Kadınlar 800 metre finali, 11 Mart Pazar günü saat 15.35'te koşulacak. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS