TFF BJK ve Bursaspor'u Avrupa'ya gönderdi

TFF BJK ve Bursaspor'u Avrupa'ya gönderdi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önümüzdeki sezon Avrupa kupalarında mücadele edecek takımların listesini UEFA'ya gönderdi. TFF'nin gönderdiği listede UEFA'nın 1 yıl Avrupa Kupaları'ndan men cezası verdiği Beşiktaş ve Bursaspor da yer aldı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önümüzdeki sezon Avrupa kupalarında mücadele edecek takımların listesini UEFA'ya gönderdi.
TFF'den yapılan açıklamaya göre, UEFA'ya gönderilen liste şu şekilde:

-Spor Toto Süper Lig'i şampiyon olarak bitiren Galatasaray, 2012-2013 sezonunda Şampiyonlar Ligi'ne gruplardan katılacak.

-Lig ikincisi Fenerbahçe de Şampiyonlar Ligi'ne eleme turundan dahil olacak.

-Trabzonspor, Beşiktaş ve Bursaspor da UEFA Avrupa Ligi'nde yer alacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nin grup maçları 18 Eylül 2012'de başlayacak olup eleme turlarının takvimi şöyle:

3. eleme turu: 31 Temmuz/1 Ağustos 2012
Rövanşı: 7/8 Ağustos 2012
Play-off turu: 21/22 Ağustos 2012
Rövanşı: 28/29 Ağustos 2012

UEFA Avrupa Ligi'nin grup maçları 20 Eylül 2012'de başlayacak olup eleme turlarının takvimi şöyle:
2. eleme turu: 19 ve 26 Temmuz 2012
3. eleme turu: 2 ve 9 Ağustos 2012
Play-off turu: 23 ve 30 Ağustos 2012

Peki şimdi ne olacak?

UEFA, Beşiktaş ve Bursaspor'u Avrupa Kupaları'ndan 1 yıl men etti. UEFA'nın kararı UEFA için nihai karar olduğundan UEFA'nın CAS kararını bekleme yükümlülüğü yok.

1. Bu durumda UEFA ya TFF'den Beşiktaş ve Bursaspor'un yerine başka iki takım bildirmesini isteyebilir. (Eskişehirspor ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi)

2. İkinci bir ihtimalde UEFA Beşiktaş ve Bursaspor'un yerine başka iki takımın ismini TFF'den istemeyebilir ve Avrupa Ligi'nde Türkiye'yi önümüzdeki sene sadece Trabzonspor temsil edebilir.

3. Üçüncü ihtimal ise Beşiktaş ve Bursaspor ivedilikle CAS'a başvururur ve UEFA'nın verdiği cezalar için ihtiyati tedbir kararı aldırır ve her iki kulüp de dava sonuçlanana kadar Avrupa Ligi'nde mücadele eder. Davanın sonucuna göre mücadelelerine devam ederler ya da kupa dışı bırakılırlar.

4. Bir başka görüş ise eğer TFF, Beşiktaş ve Bursaspor'un adını listede belirtmeseydi, her iki takım da cezalarını çekmemiş sayılacaklar ve örneğin önümüzdeki yıl Avrupa kupalarına katılma hakkı elde ettiklerinde "cezayı çekmemiş" sayıldıklarından cezalandırılarak kupalara alınmazlardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS