Suat Kılıç'ın yeni planı

Suat Kılıç'ın yeni planı

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yapısal büyümeye rağmen kulüplerin dernekler yasasına göre idare edildiğini belirterek, kulüplerin dernekler yasasıyla idare edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Genel Kurulu'na katılan Bakan Kılıç, Türk futbolunun mevzuat açığının kapatılması gerektiğini ifade ederek, "Yapısal büyümeye rağmen kulüpler dernekler yasasına göre idare ediliyor. Kulüplerin dernekler yasasıyla idare edilebilmesi mümkün değildir. Hükümet olarak kulüpler yasasını hazırlayarak 'kanununuz budur' demeyi düşünmüyoruz. Kulüpler yasası hazırlanmalı ve çıkmalıdır" dedi.

"Kulüpler Birliği Vakfı'nın bu konuda elini taşın altına koyması gerektiğini" dile getiren Kılıç, "Vakıf, ihtiyaçları öngören yönetim açıklarını kapatan bir mevzuat çalışmasına girmelidir. Bu kanun metni bizim önümüze geleceğine göre kulüpler birliği yasasına için yazım çalışması başlatılmalıdır. Bu kanunu sizlerle birlikte hazırlamayı düşünüyoruz" diye konuştu.

-UEFA kriterlerine dikkat çekti-

Suat Kılıç, UEFA kriterlerine de dikkatleri çekerek, "Tüm kulüplerin bu kriterler doğrultusunda yapılarını gözden geçirmeleri gerekmektedir. TFF bu konuyu yeni dönemde önde tutacaktır" dedi.

Yürürlükte bulunan 6222 sayılı yasanın sadece şikeyle mücadele etmeyi öngören bir kanun olmadığına işaret eden Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü "6222 Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun, sadece şikeyle mücadele etmeye yönelik değildir. Şiddet ve düzensizliğin önlemesine dairdir. Kanunu yürütmekten yana bir tereddütümüz yok. Yeni sezonla birlikte bu kanun hükümlerinin tüm şehirlerde taraftar, taraftar grupları gözetilmeksizin adil bir anlayışla uygulanacağından tereddütünüz olmamalıdır. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adalet ve İçişleri Bakanlığı ile yaz dönemi çalışmalarını sürdürmektedir. Kulüplerin hazırlıkları sürerken her kulüp, yöneticilerini taraftarlara tahsis etmelidir. Taraftar gruplarıyla bir araya gelmelidir."

-"Türk futbolu zor bir dönemden geçti"-

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türk futbolunun zor bir dönemden geçtiğini belirterek, "Türk futbolu Şenes Erzik ve Yıldırım Demirören'nin sunduğu gibi son bir yılda zor bir dönemden geçti. Bunlar asgari düzeye indirgendi. Zarar göreceksek, hep beraber göreceğiz" dedi.

"Cephede biriz, terörde biriz, her zeminde, her sahada, her organizasyonda biriz, beraberiz" diyen Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

"Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Spor Toto, yayıncı kuruluştan sonra en önemli sponsoruyuz. Spor Toto Süper Lig isim hakkı bedeli olarak 125 milyon dolarlık kaynak aktarımını gerçekleştiriyoruz. Bu yükün altına girmemiz lazım. 18 tane stat yatırımı, Ankara dahil olmak üzere proje çalışmalarıyla sürüyor. Yatırımlar, büyük yatırımlar. Bu kadar büyük bir payın kısa zamanda aktarıldığını bilmiyoruz. UEFA standartlarını sağlayan stat sayısı 22'ye ulaşmış olacak."

Bakan Kılıç, TFF'nin bir sonraki sezondan itibaren aldığı yabancı oyuncu kararını desteklediğini, bu kararla Türk futbolcusunun önünün açıldığına dikkati çekerek, "Önümüzdeki yıldan itibaren yabancı futbolcu sayısının kademeli olarak azaltılacak olması önemli bir karardı. Bu kararı, Türk futbolcusunun A takımda yer bulması ve milli takıma yatırım yapılması adına hamle olarak görüyoruz" dedi.

-Cüneyt Çakır'a övgü-

Suat Kılıç, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev alan Türk hakem Cüneyt Çakır ile Türkiye'nin gurur duyduğunu söyledi. Kılıç, "Avrupa Futbol Şampiyonası'nda A Milli Takım ile katılamasak da Cüneyt Çakır, milli hakemimiz olarak şampiyonada onurlu bir duruşu değil, Türk milletinin başarısını, hakemlik konusunda da ilerlemeyi ortaya koymaktadır. Kendisini yürekten kutluyorum" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS