Euro 2020 için Platini'nin çılgın fikri

Euro 2020 için Platini'nin çılgın fikri

UEFA Başkanı Michel Platini, Türkiye'nin de aday olduğu 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Avrupa'daki 12 ya da 13 farklı şehirde oynanabileceğini söyledi. Platini, Euro 2020 adayı Türkiye'nin de olimpiyatları mı yoksa Avrupa şampiyonasını mı istediğine karar vermesi gerektiğini belirtti.

Platini, Türkiye'nin de aday olduğu 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için ilginç bir fikir ortaya attı. 

Platini şampiyonanın 12 ya da 13 şehirde oynanabileceğini söyledi.

Euro 2012 finali öncesi bir konuşma yapan Platini, bu 12 ya da 13 şehrin bir ya da iki ülkede değil, tüm Avrupa'daki farklı şehirlerden seçilebileceğini belirtti. Platini artık uçak biletlerinin çok pahalı olmadığını ve bu fikrin mümkün olabileceğini kaydetti.

Platini 1 ülke ve o ülkede 12 stadyum seçeneğinin de masada olduğunu söyledi.

Platini'nin fikri Ocak ayında görüşülecek ve o tarihte ya 2020'nin ev sahibi açıklanacak ya da Platini'nin fikrine göre 12 ya da 13 evsahibi şehir açıklanacak.

Eğer Platini'nin çok şehirli görüşü kabul olursa bundan sonra Avrupa Futbol Şampiyonaları'nda ev sahipliği kalkmış olacak. Yani tüm maçlar bir ya da iki ülke de oynanmamış olacak.

Platini bu konuyu ciddi bir biçimde tartıştıklarını da sözlerine ekledi. 

Türkiye'nin başvurusu ne olacak?

Platini Türkiye'nin Olimpiyat hakkını alıp alamayacağını (Eylül 2013) bekleyemeyeceklerini de sözlerine ekledi. 

Platini'nin bu açıklaması Türkiye'nin Euro 2020 için en kuvvetli aday olduğunu gösteriyor.

Ancak Türkiye'nin Olimpiyat Oyunları'nın evsahipliği için yaptığı başvuru Platini'nin planlarını alt üst etmiş görünüyor.

Platini'nin önlem olarak bu fikri ortaya attığı tahmin ediliyor.

Nitekim Platini basın toplantısında ''Türkiye önce olimpiyatları mı yoksa Avrupa Şampiyonası'nı mı istediğine karar vermeli.  Ulaşmak istediğiniz bir yol var fakat siz iki yoldan gitmek istiyorsunuz. Öncelikle Türkiye'nin bir karar vermesi lazım. Ancak 2020 Avrupa Şampiyonası için adaylık süreci olumlu bir şekilde işliyor'' dedi.

Eğer Platini'nin görüşü kabul görürse Türkiye'nin Euro 2020 adaylığının da anlamı kalmamış olacak. Euro 2020'ye Türkiye'nin yanı sıra Gürcistan-Azerbaycan ortaklığı ile İrlanda, Galler, İskoçya ortaklığı aday.

İki ülkenin ortaklığında yapılan Euro 2012, 8 ayrı şehirde oynanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS