Redhack'in saldırısı ve internet kesintisi!

Redhack'in saldırısı ve internet kesintisi!

Cuma gecesi birçok internet sitesine ulaşılamazken genel kanı internette kesinti yaşandığı yönündeydi. Kesinti sırasında Redhack'in saldırı düzenlemiş olması kafaları karıştırdı. TTNET aboneleri internete erişemezken TİB ise Redhack saldırısına karşı "kahramanca savaştık" mealinde bir açıklama yaptı.

Hacker grupları 'özgürlükler' adına Türkiye'ye yönelik olarak 27 Nisan ile 1 Mayıs arasında saldırı düzenleyeceklerini duyurmuştu.

Tüm TTNET abonelerinin internet bağlantısı koparken diğer servis sağlayıcılar ve operatörlerin hizmetlerinde sorun yaşanmadı.

TTNET de dahil olmak üzere 3G bağlantılar normal bir şekilde devam etti.

Türk Telekom sorunun çözüldüğünü bildirdi.

Mobil cihazlarla internete bağlanan kullanıcılarının da, sosyal medyada en çok paylaştığı konular arasına girdi.

Türk Telekom yetkileri sorunun giderilmesinin ardından sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı: "Yaşanan kısa süreli teknik bir aksaklık nedeniyle internet erişiminde bazı bölgelerde kısa süreli sorun yaşanmış, ekiplerimizin anlık müdahalesi ile yaşanan sorun giderilmiştir. Bilgilerinize sunarız."

RedHack isimli hacker grubu saldırı yaptığını doğruladı.

İddiaya göre uluslararası hacker grubu Anonymous da RedHack'e destek vermek amacıyla TTNet, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay'a yönelik bir saldırı başlattı.

Saldırılarla baş edemeyen TİB internetin fişini çekti

Bu saldırılar sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı'nın sistemleri çökertildi. Bu saldırılarla baş edilemeyince de Türkiye İletişim Başkanlığı (TİB), internet yurt dışı çıkışlarını kapattı.

Türk Telekom kabul etmiyor

Türk Telekom internet bağlantısının başkaları tarafından sabote edildiği iddialarını hiçbir şekilde doğru olmadığını belirterek, "fiber altyapının yayılımı ve her noktaya ulaştırılmasına aracılık eden MPLS (Multi Protocol Label Switching) sisteminin kurulumu sırasında bir sorun çıktığını ve bu yüzden ülke genelinde birçok ilde kesinti yaşandığını" açıkladı.

TİB ise kabul ediyor

Bir süre önce Türkiye'deki kamu kurumlarının internet sitelerine siber saldırı düzenleyeceğini duyuran Anonymous bünyesinde hareket eden hackerlar, saat 20.00 sıralarında Adalet, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki web sitelerine ''DDOS'' adı verilen internet erişimini engellemek için hakerete geçti.

Siber saldırıyla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) görev yapan uzman ekip, kamu kurumlarıyla organize hareket ederek savunma görevini üstlendi. Bir süre önce TİB bünyesinde siber tehditlere karşı kurulan Teknik İşletme Daire Başkanlığı da siber savunmada aktif rol üstlendi.

TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Dr. Barış Yaslan, yaptığı açıklamada, siber saldırının hedefinde aralarında, TBMM'ye ait www.meclis.gov.tr, Adalet Bakanlığı'na ait www.adalet.gov.tr, İçişleri Bakanlığı'na ait www.icisleri.gov.tr, Dışişleri Bakanlığı'na ait www.mfa.gov.tr, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait www.egm.gov.tr ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na ait www.hsyk.gov.tr adresli sitelerin de yer aldığı yaklaşık 20 web sitesinin bulunduğunu söyledi.

Aslanlar gibi savaştık!

Başta internet servis sağlayıcıları olmak üzere tüm güvenlik birimleri ve bakanlıklarla gece yarısına kadar siber güvenlik için başarılı bir koordinasyon sağlandığını kaydeden Yaslan, TÜBİTAK'ın da desteğiyle saldırının etkisiz kaldığını belirtti.

Yaslan, yaklaşık 2 saat süren siber saldırı sonrası amaçlarına ulaşamayan Anonymous grubunun eylemlerine son vererek geri çekildiğini iddia ederek, saldırıdan söz konusu internet sitelerinin etkilenmediğini de öne sürdü.

TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Dr. Barış Yaslan, kesintinin siber saldırıyla bir ilişkisi bulunmadığını belirterek, sorunun servis sağlayıcının teknik altyapısından kaynaklandığını söyledi.

Türk Telekom yetkileri ise sorunun giderilmesinin ardından sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada, ''Yaşanan kısa süreli teknik bir aksaklık nedeniyle internet erişiminde bazı bölgelerde kısa süreli sorun yaşanmış, ekiplerimizin anlık müdahalesi ile yaşanan sorun giderilmiştir'' ifadelerini kullandılar.

Saldırıya destek geldi

Twitter'daki binlerce yorumun çoğunluğunun hacker grubuna destek verdiği görüldü.

Kaynak: Gazeteciler.com


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS