Vatikan'dan kıyamet açıklaması

Vatikan'dan kıyamet açıklaması

Vatikan Rasathane Müdür Peder Jose Funes, Maya Takvimi'nde belirtilenin aksine Dünya'nın 9 gün sonra yok olmayacağını söyledi.

Maya takvimine göre 21 Aralık'ta kıyametin kopup kopmayacağı tartışmalarına Vatikan da katıldı.

Katolik aleminin yüreğine su serpen açıklama, Vatikan'ın baş gökbilimcisi Peder Jose Funes'ten geldi.

Vatikan Rasathanesi Müdürü Funes, Vatikan'ın "L'Osservatore Romano" gazetesine yaptığı açıklamada, Dünya'nın 9 gün sonra yok olmayacağını söyledi.

Kıyamet senaryolarının tartışmaya bile değer bulmayan Funes, "Evren genişliyor ve ileri sürülen modeller doğruysa, bir noktada kırılma olacak. Ama buna daha milyarlarca yıl var" dedi.

Hristiyanların ölüm sonrasına inandıklarına işaret eden Funes, bu dünyanın son olmadığını da anımsattı.

Mayaların M.Ö. 3114'te başlayan takvimi, "Baktun" olarak adlandırılan 394 yıllık dönemlere ayrılıyor. Maya takvimine göre 13. baktun, 21 Aralık'ta sona eriyor.

13. baktunun sona erişi, bazı kesimler tarafından Dünya'nın da sonu olarak yorumlanıyor.

Kıyamet iddiaları, internetten dünyanın dört bir köşesine yayılırken hükümetler, halklarını rahatlatmak için önlem alıyor.

Daha önce ABD hükümeti de yaptığı açıklamada, "Dünya'nın 2012'de yok olacağı ile ilgili korkunç görüşlerin sadece iddia olduğunu" belirtmişti.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) da Maya takvimine göre Dünya'nın 21 Aralık'ta yok olacağı ile ilgili iddiaları bertaraf etmek için internet sitesinde özel bir bölüm hazırlamıştı (www.nasa.gov).

Dünya'nın sonu ile ilgili iddiaların kökeni, Maya takvimi, gezegenlerin sıralanması ve Niburu gezegeni gibi konularla ilgili sorulara yanıt veren NASA, sözde Dünya'nın yok olmasına neden olacak Nibiru gezegeni ile ilgili hiçbir bilimsel veri olmadığına dikkati çekmiş ve "Eğer bu gezegen gerçek olsaydı ve Dünya ile çarpışacağı bir rotada bulunsaydı, bunu en az 10 yıl öncesinden bilebilirdik. Aynı zamanda gerçekten 21 Aralık'ta Dünya'ya çarpacak olsaydı Nibiru'yu şimdiden gökyüzünde çıplak gözle görebilmemiz gerekirdi" diye yazmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS