Kürtçe savunmada Türkçe konuşunca!

Kürtçe savunmada Türkçe konuşunca!

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK davası duruşmasına devam edildi. Kürtçe savunma isteyen bir sanık farkında olmadan Türkçe konuşunca, mahkemede gülüşmelere neden oldu.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki 33. duruşmaya, tutuklu sanıklar, geniş güvenlik önleri altında getirildi. Duruşmaya mazeret bildiren 9 tutuklu sanık katılmazken, 95 tutuklu sanık ile bir tutuksuz sanık hazır bulundu.

Söz alan sanık avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, Şırnak'ın Uludere ilçesi sınırında meydana gelen olay nedeniyle geçen duruşmada, duruşmanın ertelenmesini talep ettiklerini belirterek, "Acılar paylaşılarak azalır, sevgiler de paylaşılarak artar. Mahkeme heyetinin talebe katılmasını istedik. Mahkeme heyeti bu talebin yasaya uygun olmadığını belirterek, katılmayabilirdi. Ama sanıklar salondan çıkarılıp, avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulması ile ceza tehdidi ile karşı karşıya bırakılmayı, mesleki bağımsızlığa bir müdahale olarak görüyoruz" dedi.

Aktar, dosyadaki bazı delillerin dava ile ilgili olmadığını ve bunun zaman kaybına neden olduğunu savunarak, bunların dosyadan çıkarılmasını, aksi takdirde mahkemenin süreyi uzatarak, suç işlemiş olacağını savundu.

Daha sonra tutuklu sanıklardan Osman Ocaklık ile ilgili iddiaların ve telefon konuşmalarının okunmasına geçildi. Kürtçe savunma isteyen Ocaklık'ın mikrofon sesi kapatıldı.

Sanık avukatlarından Feride Laçin de dosyada hukuk dışı yollarla elde edilen deliller bulunduğunu ve bunların dosyadan çıkarılmasını istediklerini bildirdi.

Daha sonra tutuklu sanıklardan Seyithan Şen ile ilgili iddiaların okunmasına geçildi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı öğleden sonraya erteledi.

"Gayet güzel Türkçe konuştunuz"

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Fethi Suvari ile ilgili deliller okundu.

Deliller arasında bazı sanıkların evlerinde ve yerel yönetimler bürosunda ele geçirilen bilim ve aydınlanma komitesi ile ideolojik alan merkezinin raporları okundu.

Söz alan avukat Feride Laçin, belgelerin büyük bir kısmının Demokratik Toplum Kongresi ve DTP'ye ait siyaset akademilerinin ders notları olduğunu söyledi ve DTK'nın 89 kişilik daimi meclis üyesi listesinde şu anda AK Parti'de milletvekili olanların da isimlerinin bulunduğunu savunarak, listenin tümünün okunmasını istedi.

Bu arada, gösterilen bir belgede sanık Suvari'nin de bulunduğu 3 kişinin, belediye başkanı ile birlikte büyükşehir belediyesini yönetmesi istendiği şeklinde bir not bulunduğu görüldü. Sanık Süvari, Kürtçe yaptığı konuşmada, "Keşke öyle bir yetkim olsaydı ama, böyle bir şey yok" diyerek belge kabul etmedi.

Öte yandan, sanık Suvari'ye adının da bulunduğu başka bir liste gösterildi. Sanık Suvari, farkına varmadan bu kez Türkçe konuşarak, "Benim böyle bir belgeden haberim yok, belge herhalde belediye meclis üyelerinin listesidir" deyince mahkeme heyeti ve salonda bulunanların gülüşmesine yol açtı. Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz da bunun üzerine, Suvari'ye, "Gayet de güzel Türkçe konuştunuz" dedi.

Bundan sonra başka bir belgenin daha gösterilmesi üzerine, Suvari, bu kez Kürtçe konuşmaya başlayınca mikrofonu kapatıldı.

İddia makamı tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti kısa bir aradan sonra sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS