"Kim Fransız?"

"Kim Fransız?"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Erdoğan'ın grup konuşmasında kendisini hedef alan sözlerine yanıtı sert oldu. Erdoğan'ı, Fransa'nın NATO'nun askeri kanadına dönmesine ve Libya'ya müdahalede bulunmasına izin vermekle suçlayan Kılıçdaroğlu, "Libya petrollerini altın tabak içinde Fransızlara hediye ettin. Bütün bunlardan sonra kim Fransız?" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Şimdi kalkmış bir  densizlik daha yapıyor; beni Fransızla karşılaştırıyor. Ben Başbakana soru soruyorum. Hiçbir cevap vermiyor. Sen Sarkozy'nin Fransa'sına NATO kapısını açtın mı, açmadın mı? Açtın. Sen onay vermeseydin Fransa, NATO'nun askeri kanadına geri dönemezdi. NATO'nun Libya'yı bombalamasına onay verdin. Kaddafi linç edilirken, sen Ankara'da keyif çattın mı, evet çattın. Gittin Kaddafi'nin elinden ödül aldın, o linç edilirken utanmadan oturdun Türkiye'de güldün. Önce Fransız uçakları gitti oraya, sen de onlara destek verdin. Libya petrollerini altın tabak içinde gittin Fransızlara hediye ettin. Bütün bunlardan sonra kim Fransız?"

Hrant Dink davası:
Hrant Dink davasında çıkan kararla ilgili eleştirilerde de bulunan Kılıçdaroğlu, "Bu cinayetin nerede, ne zaman, hangi ıslahla işleneceği belli. Sen 32 saat sonra buluyorsun. 17 ihbar dilekçesi gidiyor cinayetle ilgili. Haberleri var mı? "Hayır, haberimiz yok" diyorlar. Hepsinin haberi var, hepsi örgütlü" dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Başbakan diyor ki 'Cinayet Ankara'nın derin dehlizlerinde kaybolmayacak.'' Ankara'daki derin dehlizlerin efendisi sizsiniz, sahibi sizsiniz. Pişkinliğin bu kadarına pes denir. Hakim dedi ki 'Örgüt suçlaması için yeterli delilimiz yok.''Bu önemli bir itiraftır. Mahkemeler delil toplamaz. savcı toplar delili. Mahkeme önündeki belgelere göre karar verir. Bu dava beresinden bakılırsa bakılsın AKP'nin gözetimi ve koruması altında yürütülen bir davadır. Başbakan 'Mahkemelerin işine karışmayız' diyor. Hakimleri savcıları sağa sola dağıttığını bilmeyen mi var? Mahkemelerin işine karışmazmış. Sen bunu anca külahıma anlatırsın. "


 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS