Öğrencilere 17 bin tablet bilgisayar dağıtılacak

Öğrencilere 17 bin tablet bilgisayar dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığı 6 Şubat'tan itibaren 17 il ve 52 okulda 12 bin tablet bilgisayar dağıtacak. Projenin ayrıntıları netleşti, pilot uygulama için Devlet Malzeme Ofisi iki firma ile anlaştı. Fiyatları 600 lira ile 775 lira arasında değişen bilgisayarlara, "Düşme testi" bile yapılacak.

Türkiye Özel Okullar Birliği'nin "Dijital Çağda Eğitim" sempozyumunun ana konusu, Fatih Projesi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, tablet bilgisayarların koordinatörlüğünü TÜBİTAK YAPACAK. Bakanlık yetkilileri, yaptıkları toplantılarda dağıtılacak olan bilgisayarların çalınması ve kırılması ihtimallerini de değerlendirdi.

Bu ihtimallere karşı her okula yüzde 3 oranında fazladan tablet gönderme kararı alındı. Bir öğrenci tabletini kırarsa yenisi verilecek ama, tabletler sigortalı olmayacak.

Bakanlığın toplantılarında "Öğrenciler bunları birbirlerine atar mı?', 'Kaç metre atabilir?" gibi sorular da gündeme geldi. Bu nedenle tabletlerin sağlamlığına da özel önem verildi. Düşme testleri yapılması kararlaştırıldı.

Tabletlerin Türkiye'de üretimi için de çalışmalar sürüyor. Bunun için dünyanın bilgisayar devlerine açık mektup gönderildi ve üretime davet edildi. Pilot uygulama için 2 firma ile anlaşmaya varıldı.

Tabletler usb ve kameralı olacak ama kullanıma kapatılacak. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, kameranın özellikle internet güvenliği açısından kapatılması gerektiğini belirtmişti.

Tabletler ve akıllı tahtaların etkileşimli olması da sağlanacak. İki hafta boyunca hiçbir akıllı tahta ile iletişime geçmeyen bir tablet bilgisayar, bloke edilerek kapatılacak.

Bu arada pilot grup olarak seçilen dokuzuncu sınıfların bütün ders kitapları tablet bilgisayarlara aktarıldı. Bu sene 12.000 adet tablet bilgisayar dağıtılacak. Dört yıl  içinde bütün öğrenciler tablet bilgisayar sahibi olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS