"Saldırının arkasında iyi çocuklar var"

"Saldırının arkasında iyi çocuklar var"

Batman'da belediye ve BDP binasına yapılan saldırıyı değerlendiren BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, "İlk andan itibaren yetkililerin olayın üzerine gidiş tarzı bizi kaygılandırıyor. Bu eylemin arkasında 'iyi çocukların' olduğunu ve bu zihniyetin sonucu olduğunu ifade ediyoruz" dedi.

Batman Atatürk Bulvarı'nın iki tarafında karşılıklı bulunan Belediye Başkanlığı ile BDP il binasına dün saat 20.00 sıralarında pompalı tüfekle ateş açıldı. Saldırıda 6 el ateş açılırken, tüfekten çıkan saçmalar belediye binasının duvarına isabet etti, BDP binasının camlarını kırdı.

Batman Valiliği, olayın ardından yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili 2 kişinin yakalandığını açıkladı. Valiik açıklamasında, şöyle denildi:

"Emniyet Müdürlüğümüzün yaptığı titiz çalışma sonucu saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenen A.Ü. ve F.Ç. isimli iki kişi gözaltına alınmıştır. Şahıslar, alınan ilk ifadelerinde özetle, kendilerine ait işyerlerinin olaydan 1 saat önce molotoflu ve taşlı saldırıya uğradığını, bunun sorumlusu olarak BDP ve Belediyeyi gördüklerinden dolayı bu eylemi gerçekleştirdiklerini beyan etmişlerdir. Olayda herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmamıştır. Konu ile ilgili adli işlemler devam etmektedir."

"Eylemin arkasında 'iyi çocuklar' var"

Belediye binasına pompalı tüfekle ateş açıldığı sırada binada toplantı halinde olduklarını anlatan BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, saldırının gerçek faillerinin ortaya çıkarılmasını istedi. Saldırıyı yapanları kınadığını belirten Ata, şöyle dedi:

"Her şeyden önce saldırıyı kınıyoruz. Valiliğin açıklamasında iki kişinin yakalandığı söyleniyor. Saldırganların 3 kişi olduğu görgü tanıklarınca da ortadadır. Yine olay sonrasında 10 yaşındaki bir çocuk saldırganların arkasından koşup araba plakasını polise bildirmiştir. İlk andan itibaren yetkililerin olayın üzerine gidiş tarzı bizi kaygılandırıyor. Biz, bu eylemin arkasında 'iyi çocukların' olduğunu ve bu zihniyetin sonucu olduğunu ifade ediyoruz."

Belediye ile BDP binasına saldırının provokatif bir eylem olduğunu kaydeden milletvekili Ata, gerçek faaillerin ortaya çıkarılmasını isteyerek, şöyle devam etti:

"Eğer bu provokatif eylem açıklığa kavuşturulmak isteniyorsa, gerçek failler ortaya çıkarılmalıdır. Bu sorumluluk da valilik ve emniyetindir. Saldırının hedef olduğu parti, yerel iktidardır. Yetkililer, bu hassasiyeti göz önünde bulundurmalıdır. Geçmişteki olanlardan da ders çıkartılıp, olayın aydınlatılmasını istiyoruz. Bu şehrin görevlilerine, gerçek faillerinin çıkarılması için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Yapılan açıklama kamuoyu ve bizi tatmin etmemiştir. Durup dururken dükkanların molotoflanması olayı ve bu molotofa karşı tepki gösterilmesi durumu bizler açısından kabul edilebilir değildir. Aksine bugün ortada olan bu konseptin bir meşruiyet gerekçesini yaratmak istenildiğine inanıyorum. Bu olayın arkasındaki tüm güçlerin açığa çıkarılmasını istiyoruz, beklentimiz budur."
 
Batman'da dün gece belediye ve BDP binasına pompalı tüfekle ateş açılması, belediye binası önünde protesto edildi. Belediye Başkan Yardımcıları; Mustafa Tuğyıldız, Gülistan Akel ve Hamza Ayiş, belediye çalışanlarının katıldığı basın açıklaması yaptı. Başkan Yardımcısı Mustafa Tuğyıldız, saldırı sırasında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin bulunduğunu belirterek, "Edip Solmaz ve Mehmet Sincar'ı katleden, Belediye Başkanı sayın Nejdet Atalay'ı parmaklıklar ardına gönderen zihniyet, 2 gün önce Başkan Vekilimiz Serhat Temel ve onlarca kişiyi gözaltında tuttuğu bir zamanda gerçekleşen bu saldırının bilinmedik hiçbir yanı yoktur" dedi. Tuğyıldız, şöyle konuştu:

"Tanıdık, aynı bildik hikaye. Olay organizedir. Saldırı sonrasında Emniyet yetkililerinin 'aklı-dengeleri bozuk' dediği saldırganlar ne hikmetse boş kovanlarını özenle toplamış, aynı serikanlılıkla kaçmışlardır. Saldırı 3 kişi tarafından gerçekleştirilmiş ama sadece A.Ü. ve F.Ç. adlı kişiler gözaltına alınmıştır. Saldırı örgütlü, organizedir. Bu saldırılar kentin gerginliğin had safhada olduğu bir dönemde ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin de belediyede bulunduğu bir ana getirerek hedefin aslında demokratik muhalefet olduğu göstermektedir. Baskın niteliği ne olursa olsun, belediye yönetimi ve çalışanları bu baskı ve saldırılara karşı sonuna kadar direnecektir. Bu saldırıların karşısında azim ve kararlılığımızdan milim imtina etmeden sonuna kadar direneceğiz."

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken ise silahlı saldırının; özelde Batman halkına, genelde ise tüm özgürlük ve demokrasi yanlılarına yönelik gerçekleştirildiğini söyledi. Olaylardan sonra Batman Valiliği tarafından yapılan açıklamanın "saldırıya meşru zemin hazırlama, saldırganlara yasal bir kılıf bulma girişimi" olduğunu öne süren Baluken, saldırıyı esefle kınadıklarını belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS