Arkasında Başbakan var yine söyleyecek

Arkasında Başbakan var yine söyleyecek

İsviçre'de 'Ermeni soykırımı iddialarını' reddettiği için hakkında inceleme başlatılan AB Bakanı Egemen Bağış "İsviçre'de söyledim. Fransa'da da söylerim" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Özel Kasımoğlu Coşkun Lisesi tarafından düzenlenen Kariyer Günlerine konuşmacı olarak katıldı.

Öğrenciler tarafından kapıda karşılanan Bakan Bağış, daha sonra öğrencilere hitap etti.

Bakan Bağış, şunları söyledi:"Bugün AB'nin içine düştüğü buhrandan çıkışı aslında Türkiye'nin ortaya koyduğu modeldir, kardeşliktir, hoşgörüdür. İşte Türkiye'de milletin devletin bütün vatandaşların yüreklerininn toplu vurmasından rahatsızlık duyan birtakım iç ve dış mihraklar bugün ülkemizin içine fitne sokabileceklerini zandediyorlar.

Sokamazlar arkadaşlar. Türkiye her geçen gün daha da güçlenmeye devam edecek. Türkiye milletiyle kaynaşarak dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak sadece kendi vatandaşlarına değil, sadece bölge halkına da değil, insanlık alemine huzur veren bir ülke olmaya devam edecektir.

Avrupa Birliği ülkelerindeki bazı dar vizyonlu siyasiler istedikleri kadar Türkiye'yi engelleyebileceklerini düşünsünler. Anadolu'da çok güzel bir laf var. Papaza kızıp oruç bozacak değiliz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Türkiye gerçeği apaçık ortada ve net. Türkiye'yi hiçbir güç durduramayacak yeter ki biz birbirimize düşmeyelim."

"İsviçre'de söyledim, Fransa'da da söylerim"

Bakan Bağış, sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan tasarıyla ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Bağış, İsviçre'nin konuyla ilgili sözleri yüzünden soruşturma başlatmasıyla ilgili de şöyle konuştu: "Nereye gitmem gerekirse gidiyorum. Gitmeye de devam edeceğim. Gittiğim ülkenin koşullarına göre de düşüncelerimi değiştirecek bir yapım yok. Ben bukalemun değilim. Neysem oyum. Kimsenin çektiği acıyı inkar edecek bir yapım da yok. Ama her yaşanan acıyı soykırımdır, diye tanımlayacak kadar at gözlüğü takmaya da niyetim yok.

Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak elimizdeki belgeler, bilgiler, arşivler 1915 olaylarında yaşanan karşılıklı acıların olduğunu ama bunun bir soykırım olarak tanımlanmaya varamayacağını ortaya koyuyor. Ama bugün falan ülkede yaklaşan seçimler nedeniyle istismar içerisine giren bazı dar vizyonlu siyasiler, üç beş tane oy toplayacak diye Türkiye yargısız infazı kabul etmez.

Ben İsviçre'de söyledim. Fransa'da da söylerim. Dünyanın dört bir yanında da söylerim. Bizim elimizdeki bilgilere belgelere göre soykırım yaşanmamış. Aksini ispat etsinler ondan sonra oturup konuşalım. Bana diyorlar ki İsviçre'de bu yasak bunu söyleyemezsin. Benim İsviçre bankalarında param yok, olanlar düşünsün. Gerekirse gitmem ama gider bir daha da söylerim. Ben o ülkede falan siyasetçi üç tane oy alacak diye görüşlerimi değiştiremem. Bunu benden kimse beklemesin."

"Arkamda kapı gibi duran Başbakan var"

Bakan Bağış, bu kadar kararlı olmasının arkasında yatan nedenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek " Arkamda kapı gibi duracağını bildiğim bir Başbakan ile çalıştığım için bugün bunları söylüyorum " diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS