Bahçeli'den "MİT Kanunu" çıkışı

Bahçeli'den "MİT Kanunu" çıkışı

MHP lideri Devlet Bahçeli, MİT Kanunu'nda yapılan değişiklik ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli yazılı açıklamasında, "Yapılan yasal değişiklik AKP'nin hukuku katletmesinin adı ve tanımından başka bir anlama gelmemiştir" ifadesini kullandı.

6278 sayılı "Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un AKP'nin dayatma ve zorlamalarıyla kabul edildiğini ve aynı gün Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürülüge girdiğini söyledi.


Bahçeli şöyle devam etti:


"Yapılan bu şaibeli düzenlemeyle birlikte; MİT mensuplarının veya belirli bir görevi yerine getirmek amacıyla kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı soruşturulabilmeleri Başbakan'ın iznine tabi kılınmıştır.


Buna ilave olarak, bahsi geçen izin; 5271 sayılı Kanun'un 250'nci maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin, görev alanına giren suçları işleyen özel görevliler için de geçerli olacaktır. Bu kapsamda yapılan yasal değişiklik AKP'nin hukuku katletmesinin adı ve tanımından başka bir anlama gelmemiştir. Üstünlerin, güçlülerin ve zalimlerin hukuku böylelikle tescil edilmiş; adrese teslim düzenlemeler, önü ve arkası ayarlanmış teklifler endişe verici şekilde hayat ve zemin bulmuştur."


"Kepazelik... "


Bahçeli sözlerine şöyle devam etti:


"AK Parti tarafından, işleyen bir soruşturma sürecini akamete uğratmak amacına matuf olduğu bilinen yasa önerisinin, yangından mal kaçırırcasına ve kısa zaman içerisinde kanunlaşması hukuk devleti anlayışının aldığı en büyük ve ölümcül yaralardan birisi haline gelmiştir. Halen görevdeki MİT Müsteşarını koruma ve kollama dürtüsüyle harekete geçen AKP zihniyeti, hukukun üstünlüğüne kurşun sıkan bu tavır ve icraatı nedeniyle inandırıcılığını da tamamen kaybetmiştir.


Bazı kamu görevlilerine özel görev verilmesi ve bundan kaynaklanan suçlardan muaf olabilmelerinin önünün açılması, sözde ileri demokrasinin ileri derecede otoriterleşen ve tiranlaşan yüzünü ifşa etmiştir. Temel özellikleri arasında şeffaflık, katılımcılık ve hesap verebilirlik bulunan demokratik-parlamenter sistemde, gizli kapaklı ilişki ağlarının, tezgah altı ve kayıt dışı faaliyetlerin güvenceye alınması, hukuku felç edecek ağır bir darbe ve milli vicdanları infiale sokacak bir kepazeliktir. Konusu ve sınırları kanunla tayin edilmemiş bir görevden; ancak ve ancak cuntaların kontrolünde bulunan, paramiliter unsurların hakim olduğu ve toplu kıyımları gözünü kırpmadan yerine getiren vahşi diktatörlerin yönetimlerinde görmek mümkün olacaktır"


"Kirli operasyonların azmettiricisi... "


Başbakan Erdoğan'ın kendi takdir ve keyfi doğrultusunda görevlendirdiği özel görevlileri kanatlarının altına aldığını söyleyen Bahçeli şöyle devam etti:


"Bundan sonra işlenen suç ve cürümlere doğal olarak iştirak edecek ve kirli operasyonların azmettiricisi olarak anılacaktır. Dikkatleri çeken önemli hususlardan birisi de Cumhurbaşkanı'nın MİT Kanunundaki değişikliği onaylamadaki hızı ve acelesidir. Esasen kişiyi hedef alan bir düzenlemenin anında imzalanması; Çankaya'nın noter işlevine ve siyasi saiklerle hareket ettiğine yeni bir ispat olmuştur. Cumhurbaşkanı Gül, 2 Aralık 2011 tarihinde, 6250 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun"u, bir kez daha görüşülmesi için, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na geri gönderirken bugünle taban tabana zıt bir tutum göstermiştir.

Nitekim yürüyen bir soruşturma kapsamında bulunan kişilere yönelik özel bir düzenleme olduğu iddiasıyla, 6250 sayılı kanun TBMM'ne iade edilmiştir. Bugün ise Cumhurbaşkanlığı makamı, açıkça kişiyi baz alan ve direkt ilgilendiren bir yasal değişikliği hiçbir incelemeye tabi tutmadan, vicdan kantarına vurmadan ve adalet anlayışını inkar edercesine onaylamıştır. Üstelik 2937 sayılı Kanuna eklenen geçici bir maddeyle de; halen devam eden soruşturma ve kovuşturmalar hakkında da Başbakan'ın izninin şart koşulması her şeyi gözler önüne sermiş ve netleştirmiştir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS