Türkiye'ye ifade hürriyetinden bir mahkumiyet daha

Türkiye'ye ifade hürriyetinden bir mahkumiyet daha

Ankara'nın özellikle basın özgürlüğü alanında eleştirilere maruz kaldığı bir dönemde, AİHM de dikkat çekici bir karar aldı. Mahkeme, makalelerinde Başbakan Erdoğan'ı eleştiren gazeteci Erbil Tuşalp'i haklı buldu ve Türkiye'yi tazminat cezasına çarptırdı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gazeteci Erbil Tuşalp'ın "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği" şikayetiyle açtığı davada Türkiye'yi haksız bularak maddi tazminat ödemesine karar verdi.

Tuşalp, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine yazdığı iki makaleden dolayı Türkiye'de mahkum olup maddi tazminat ödemesini gerekçe göstererek, 2008 yılında AİHM'e başvurmuştu.

AİHM bugünkü kararında, "Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade ve düşünce özgürlüğüyle ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesi "İncitici, şok ve rahatsız edici" ifadeleri de kapsıyor. Çoğulculuk, hoşgörü ve geniş fikirliliğin gereği olarak bunları sayan madde, bunlar olmaksızın, demokratik bir toplum olunamayacağını vurguluyor.

AİHM, davada Türk hükümetinin tezlerini de tümüyle geri çevirdi. Lahey'e göre Ankara'nın "kabul edilebilir eleştiri" tezi temelsiz.

AİHM, söz konusu eleştiri sınırının siyasiler için sıradan bireylere oranla "daha geniş" olduğuna hükmetti ve "Başbakan Erdoğan bu nedenle daha hoşgörülü davranmalıydı" yorumunda bulundu.

Türkiye, oybirliğiyle alınan karar gereği, Tuşalp'e 5 bin euro para cezası ödeyecek.

Davaya konu olan "İstikrar" ve "Geçmiş olsun" başlıklı iki makale, 2005 ve 2006 yıllarında Birgün gazetesinde yayımlanmıştı. Ankara'daki mahkeme, Başbakan Erdoğan'ı eleştirmek için yazılan bu makaleler nedeniyle Tuşalp'in, "kabul edilebilir eleştiri sınırlarını geçtiği" hükmüne varmış ve Tuşalp'i 10 bin TL tazminat ödemeye mahkum etmişti. Temyiz mahkemesi de Tuşalp'in daha sonra yaptığı itirazı reddetmişti. Bu kararla Türkiye'deki yargılamanın "ifade hürriyetinin" önemi ve kullanılmasına ilişkin çizdiği katı sınır da AİHM duvarına çarpmış oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS