Fırtına koparan teklif alt komisyonda

Fırtına koparan teklif alt komisyonda

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, kesintisiz eğitim uygulamasına son veren kanun teklifi alt komisyona sevk edildi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, bazı üniversitelerin ismini değiştiren 5 kanun teklifi ile AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Ahmet Aydın, Mahir Ünal, Mustafa Elitaş ve Ayşe Nur Bahçekapılı'nın, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan kanun teklifini birleştirerek görüştü.

Görüşmelerin ardından teklif, alt komisyona sevk edildi.

Teklifin tümü üzerinde söz alan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, teklifle, "kardelenlerin, bahara erişmeden koparılmak istendiğini" öne sürdü.

Çıray, teklifin yasalaşması halinde kızların eğitimi sonucundaki felaketi görmek için çok fazla beklemelerinin gerekmeyeceğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, teklifi, "Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nu rafa kaldırma" teklifi olarak nitelendirdi.

CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar, teklifin, 1 artı 8 artı 4 olarak getirilmesi halinde sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Komisyonun Başkan, Başkanvekili, Katip üye ve Sözcüsünün AK Parti'li olduğuna işaret ederek, "Çöpçü olsa AKP'li olacak...AK Parti'li, CHP'liler doğru bir şey getirdiğinde, doğru dediğimizde onun kuyruğuna takıldığımız söyleniyor, sizin derdiniz ne? Milli eğitimi maymuna çevirmeye hakkımız var mı? Burası AKP komisyonu. Biz de varız ama süs bitkisi, fonksiyonel olmadıktan sonra ne anlamı var" görüşlerini dile getirdi.

Komisyonda, teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından, alt komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Yapılan oylama sonucunda kurulan alt komisyon, çalışmalarına 28 Şubat Salı günü başlayacak. Komisyondaki görüşmelere, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da katıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS