Kas Hastalıkları Derneği'ne kötü haber!

Kas Hastalıkları Derneği'ne kötü haber!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediyeye ait arsada kiracı olarak bulunan ve tahliyesine karar verilen Kas Hastalıkları Derneği'nin "tahliye işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması" amacıyla açtığı davanın, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nce reddedildiğini bildirdi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde çeşitli basın organlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Kas Hastalıkları Derneğinin faaliyet gösterdiği binayı  oşaltmasını istediğine ilişkin haberler çıktığı hatırlatıldı.

Bakırköy Şevketiye Mahallesi'nde bulunan arsanın 27 Mart 1991 tarihinde M.G. ve Kas Hastalıkları Derneğine kiralandığı belirtilen açıklamada, sözleşmede "Kira süresi bir yıldır. Bu süre belediyemizce uzatılmadığı ve sözleşme yenilenmediği takdirde bu sürenin sonunda ilgilisi arsayı boşaltmaya mecburdur" denildiği vurgulandı.

"Dernek kirasını ödemiyor"

Derneğin kirasını ödemediği, bu nedenle birçok kez kiracıya kira borcunun ödenmesi gerektiği, aksi takdirde hukuki sürecin başlatılacağının bildirildiği kaydedilen açıklamada, "Belediyemizin düzenli olarak Sayıştay denetimine tabi olduğu ve denetimlerde özellikle uzun süre borcunu ödemeyen mükellefler ile ilgili belediye çalışanlarına şahsa münhasır zimmet çıkarıldığı göz önüne alındığında, tahliye cihetine gidilmediği durumda kamu zararına sebep olunabileceği dikkate alınmalıdır" denildi.

Derneğin "tahliye işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması" için mahkemeye başvurduğu ifade edilen açıklamada, açılan davanın İstanbul 4. İdare Mahkemesince reddedildiği, İstanbul Bölge İdare Mahkemesine yapılan itirazın da kabul edilmediği vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ayrıca söz konusu olan özürlü ve kas hastalarının durumunun belediyemizce dikkate alındığı, bu bakımdan kamu hizmeti olarak bu hizmetlerin belediyemizce karşılanacağı, söz konusu taşınmazın şimdiki durumunun imara aykırı olduğu ve sözleşme hükümlerine aykırılıkların olması nedeniyle kira süresinin uzatılmayacağı M.G. ve Kas Hastalıkları Derneğine bildirilmiştir.

Dernekten hizmet alanları mağdur etmemek amacıyla 5 Ocak 2010 tarihli yazımızla derneğin faaliyet alanlarının, derneğin işlevlerinin, yıllar itibariyle yapılan iş ve işlemlerin, dernekten faydalananların ayrıntılı bir şekilde bildirilmesi talep edilmiş olup, derneğin 6 Ocak 2010 tarihli yazısında 2002 yılından 2009 yılına kadarki faaliyet raporları bildirilmiş, ancak dernek tarafından hizmet sağlananların sayıları, hizmet verilen özürlü ya da hastaların müşahhas olup olmadığı, dernek paydaşları ve bunun gibi bilgiler ile ilgili tarafımıza bir bildirimde bulunulamamıştır."

Açıklamada, herhangi bir mağduriyet oluşmaması, gerekli koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesi amacıyla her türlü tedbirin alınması bakımından İstanbul Büyükşehir Belediyesinin birimi olan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına gerekli bilginin verildiği belirtilerek, "Gerektiğinde de mülkiyetinde bulunan mevcut taşınmazda sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliğine gidecek ve bu konudaki duyarlılığını da sergileyecektir" denildi.

"Suç duyurusunda bulunulabilir"

Mahkeme kararlarının kesinleştiği ve yasal olarak uygulama zorunluğu bulunduğu belirtilen açıklamada, bu nedenle en son mahkeme kararı emirleri doğrultusunda 27 Ocak 2012 tarihli yazıyla tahliyeye yönelik işlemlerin yeniden başlatıldığı ve sürecin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, mahkeme kararlarının bağlayıcılığı olduğu, uygulanmaması durumunda sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulabileceği vurgulanarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de bu kararların uygulanması konusunda gerekli işlemi yaptığı ifade edildi.

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS