BDP'nin Uludere başvurusu kabul edildi

 BDP'nin Uludere başvurusu kabul edildi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın, Şırnak Uludere İlçesinde 34 kişinin öldüğü hava operasyonuyla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun işleme alındığı belirtildi.

 Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Demirtaş ve Kışanak'a gönderdiği yazıda; doküman ve mektupların değerlendirmeye alındığı ve çıkacak kararın gerekçeli metni ile gönderileceği belirtildi.


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak,  Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 34 kişinin öldüğü hava operasyonuyla ilgili geçen ay Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruda, olayda hükümet temsilcilerinin beyanlarına yer verilerek, gerçek bir yargılama yapılmayacağı ihtimalinin çok yüksek olduğu savunuldu. Başvuruda gözlemlerin, fotoğrafların, görüntülerin, tutanakların, siyasi partilerin görüşlerinin, medyada çıkan haberlerin, ölenlerin kimlikleri, otopsi belgeleri ve hayat hikayeleri yer aldı.


Başvuru işleme alındı


Uluslararası Ceza Mahkemesi Demirtaş ve Kışanak'a bir yazı göndererek yapılan başvurunun işleme alındığını bildirdi. Gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: "Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı, doküman ve mektubunuzu almış bulunmaktadır. Bu haberleşme tamamen usule uygun olarak İletişim Kayıt Ofisi'ne girmiştir. Biz, göndermiş olduğunuz dokümanları Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Roma Statüsü çerçevesinde değerlendirmeye almış bulunmaktayız. Bir karar ulaşır ulaşmaz sizi yazılı olarak bilgilendireceğiz ve size kararın gerekçeli metnini ileteceğiz."


BDP, Uludere olayıyla ilgili olarak daha önce de BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne başvuru yapmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS